XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Estonia i Finlandia zawarły umowę ws. konektora pod Bałtykiem

Estonia i Finlandia zawarły umowę ws. konektora pod Bałtykiem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Estonia i Finlandia podpisały w piątek umowę w sprawie konektora gazowego pod Morzem Bałtyckim. Inwestycja ma przełamać izolację energetyczną Finlandii, uzależnionej od dostaw rosyjskiego gazu, i połączyć kraje leżące nad wschodnim Bałtykiem z resztą UE.

Bałtyckie połączenie gazowe (Balticconector) to jeden z projektów realizowanych w ramach unii energetycznej, która ma zmniejszyć uzależnienie krajów Unii Europejskiej od rosyjskich dostaw energii. Środki na inwestycję pochodzą z europejskiego funduszu Łącząc Europę i pokryją 75 proc. kosztów.

Podczas podpisania umowy w tej sprawie w piątek w Brukseli szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przypomniał, że w 2015 roku Polska i Litwa zawarły umowę na położenie gazociągu GIPL łączącego oba kraje. "Dzisiaj wykonujemy kolejny krok" - mówił.

"Bałtycki konektor po raz pierwszy połączy rynek gazowy Finlandii i Estonii. Dziś robimy jednak więcej niż tylko łączenie systemów gazowych dwóch krajów; zbliżamy do siebie ludzi i regiony" - dodał Juncker.

Premier Estonii Taavi Roivas zwrócił uwagę, że połączenie gazowe pomoże zwiększyć konkurencyjność na rynku gazu w Europie. "Ten projekt jest napędzamy przez nasze zobowiązanie do regionalnej współpracy i likwidacji wysp energetycznych (słabo lub w ogóle niepołączonych systemami energetycznymi krajów członkowskich lub regionów - PAP)" - podkreślał.

Również szef fińskiego rządu Juha Sipilae mówił, że dzięki konektorowi jego kraj będzie miał zdywersyfikowane źródła dostaw błękitnego paliwa. "Konektor bałtycki to kamień milowy w drodze do zakończenia budowy europejskiego rynku energetycznego i poprawiania bezpieczeństwa dostaw w regionie Morza Bałtyckiego" - oświadczył Fin.

Konektor ma być gotowy do końca 2019 r., a gaz ma nim popłynąć rok później. Zostanie zbudowany przez fińską spółkę państwową Baltic Connector Oy oraz estońską Elering AS. Cześć lądowa gazociągu będzie mieć długość 72 km, w tym 22 km w Finlandii i 50 km w Estonii. Część podmorska ma liczyć 80 km. Koszt inwestycji to 187 mln euro.

Finladia jest obecnie największym krajem UE zależnym od jednego, rosyjskiego dostawcy. Do niedawna w podobnej sytuacji były również państwa bałtyckie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Estonia i Finlandia zawarły umowę ws. konektora pod Bałtykiem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!