Gaz dzieli Europę. USA ostrzegają, Polska uniezależnia się od Rosji

Gaz dzieli Europę. USA ostrzegają, Polska uniezależnia się od Rosji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gaz to surowiec o strategicznym znaczeniu dla wielu branż, który Europa zmuszona jest importować. Kraje Unii wybierają różne sposoby pokrycia zapotrzebowania na błękitne paliwo. Część zbliża się do Rosji, inne rezygnują z dostaw ze Wschodu.

Europejski popyt na gaz szacowany jest na ponad 510 mld m sześc. Obok azjatyckiego to najatrakcyjniejszy rynek dla dostawców. Europa jest skazana na import - rodzime wydobycie pokrywa bowiem mniej niż trzecią część zapotrzebowania. Resztę dostarczają takie kraje jak Rosja, Norwegia, Katar i mniejsi producenci. Wraz ze zmniejszaniem się wydobycia gazu na Startym Kontynencie import będzie rósł.

Kto będzie pokrywał europejskie zapotrzebowanie na surowiec? W krajach zachodniej Europy sprawa jest oczywista - Rosja powinna być takim dostawcą. Już zresztą pokrywa ponad trzecią część zapotrzebowania. Państwa naszego regionu, które w największym stopniu cierpiały na gazowych sporach, jakie Moskwa toczyła z sąsiadami, są skłonne poszukiwać alternatywy.

Należy też pamiętać, że to nasz region Europy był szczególnie uzależniony od gazu z Rosji. Efektem tego były praktyki monopolistyczne Gazpromu, a przede wszystkim szantaż cenowy ze strony Moskwy, o co spór wciąż toczą rosyjski Gazprom i PGNiG. Zawyżanie cen przez Rosjan kosztowało naszych odbiorców miliardy złotych. Stąd presja na pozyskiwanie nowych źródeł zaopatrzenia w gaz.

Wydaje się, że kraje zachodniej części Unii nie patrzą na nasze smutne doświadczenia. Sukcesywnie zwiększają import rosyjskiego gazu, uzależniając się w ten sposób od Kremla. To przecież prezydent Rosji Władimir Putin powiedział o gazie, że może zostać wykorzystany jako broń. Co prawda swoje słowa kierował głównie pod adresem innych niż unijne państw, ale nigdy się z nich nie wycofał.

Amerykanie ostrzegają przed zwiększaniem zakupów gazu w Rosji przez państwa Unii Europejskiej. Jak mówił w Katowicach w maju 2018 r. podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Shawn Bennett z amerykańskiego Departamentu Energii, rosyjski gaz jest obarczony ryzykiem politycznym.

W Niemczech i Austrii, gdzie prorosyjskie lobby wydaje się najsilniejsze, pojawiają się głosy, że Unia skazana jest na gaz z Rosji.

W dalszej części artykułu m.in. o:

  • pracach nad nowelizacją europejskiej dyrektywy gazowej,
  • alternatywach dla gazu z Rosji;
  • koncepcji całkowitego uniezależnienia się Polski od Rosjan w 2022 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gaz dzieli Europę. USA ostrzegają, Polska uniezależnia się od Rosji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!