XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gaz łupkowy głównym tematem wizyty ministra ds. ropy i gazu Pakistanu

Gaz łupkowy głównym tematem wizyty ministra ds. ropy i gazu Pakistanu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Perspektywy współpracy w dziedzinie wydobycia gazu niekonwencjonalnego są głównym tematem wizyty w Polsce ministra ropy i surowców naturalnych Pakistanu Asima Hussaina. Spotkał się on w piątek z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem.

"Spotkanie było związane główne ze współpracą Polski i Pakistanu w sektorze gazu, szczególnie jeśli chodzi o działalność PGNiG na rynku pakistańskim. Mamy tutaj wspólne perspektyw, jeśli chodzi o gaz niekonwencjonalny" - powiedział PAP Pawlak.

Podkreślał, że oba kraje mają potencjalnie duże rezerwy gazu niekonwencjonalnego, ciekawe też są pakistańskie rozwiązania, jeśli chodzi o dystrybucję surowca. Pawlak przypomniał też, że Pakistan zużywa rocznie ok. 40 mld m sześc. gazu, czyli ok. cztery razy więcej niż Polska.

"Duża część tego zużycia w Pakistanie bazuje na sprężonym gazie naturalnym, czyli CNG. To jest też ciekawy temat do współpracy, szczególnie w przemyśle samochodowym i autobusach. Pan minister zaproponował też przyjęcie memorandum miedzy Polską a Pakistanem, by budować ramy współpracy międzypaństwowej i biznesowej. Rysują się też dobre perspektywy do współpracy między uczelniami" - zaznaczył.

Hussain powiedział z kolei PAP, że to Polacy jako pierwsi znaleźli w jego kraju gaz niekonwencjonalny. Zaznaczył, że etap prac poszukiwawczych i studyjnych w zasadzie jest zakończony, a za kilka miesięcy powinno ruszyć wydobycie z pierwszych odwiertów eksploatacyjnych.

Według informacji ministerstwa gospodarki, omówiono wstępne możliwości rozpoczęcia współpracy pomiędzy uczelniami technicznymi. MG zadeklarowało pomoc w rozmowach dotyczących podpisania umowy o współpracy wytypowanych uczelni - ze strony polskiej w grę wchodzi AGH w Krakowie. Strona pakistańska wystosowała z kolei wstępne zaproszenie do złożenia wizyty w celu kontynuowania rozmów na temat możliwości współpracy naukowo-badawczej.

Pawlak wyjaśniał, że Polska ma duże możliwości kształcenia kadr dla przemysłu naftowego i gazowego, natomiast nie ma zbyt wielu surowców. Dlatego też perspektywa współpracy w dziedzinie wydobycia gazu niekonwencjonalnego jest bardzo ciekawa.

Hussain wyjaśnił również, że poszukiwania w Pakistanie, skupiają się głównie na złożach tzw. tight gas (gaz uwięziony w skałach), podczas gdy Polska koncentruje się na poszukiwaniu shale gas (gaz łupkowy).

Koncesje w Pakistanie ma Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, wiercenia w tym kraju prowadzi oddział spółki-córki PGNiG - Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków.

Hussain mówił też, że jeżeli szacunki wielkości pakistańskich złóż gazu niekonwencjonalnego się potwierdzą, to pod koniec dekady jego kraj ma szanse stać się eksporterem tego surowca.

Amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) oszacowała pakistańskie złoża gazu niekonwencjonalnego na ponad 1,4 bln m sześc. To dwa razy więcej niż potwierdzone dotychczas zasoby gazu w Pakistanie, które wynoszą 824 mld m sześc. W tym samym raporcie EIA oszacowała polskie zasoby na 5,3 bln m sześc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gaz łupkowy głównym tematem wizyty ministra ds. ropy i gazu Pakistanu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!