Gaz nie musi zdrożeć

Gaz nie musi zdrożeć
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli rosyjski Gazprom obniży cenę gazu dla Polski, to szefom PGNiG-u trudno będzie przekonać URE, by dał on zgodę na drugą w tym roku podwyżkę w kraju. Według analityków rynku PGNiG może zabiegać o 5-10-proc. podwyżkę cen gazu z powodu osłabienia złotego.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, który zaczął analizę wniosku spółki w tej sprawie, będzie brał pod uwagę jednak nie tylko kurs walutowy, ale i efekty negocjacji między PGNiG i rosyjskim Gazpromem.

"Jak zawsze badamy, czy wniosek spółki jest uzasadniony, analizując przy tym cały kontekst makroekonomiczny, więc nie możemy ograniczać się tylko do jednego z elementów, na przykład kursu walutowego" - powiedział PAP prezes URE Marek Woszczyk.

"Wniosek PGNiG dotyczy zmiany taryfy, zatem musimy ustalić, czy w otoczeniu firmy zaszły lub zajdą faktycznie takie zdarzenia, które uzasadniałyby podwyżkę. Jednym z takich kluczowych zdarzeń na pewno będzie wynik negocjacji z Gazpromem i na pewno weźmiemy go pod uwagę" - dodał.

W ubiegłym tygodniu wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew na konferencji prasowej w Moskwie przyznał, że jego firma jest bliska porozumienia z PGNiG w sprawie cen. Polska firma w ubiegłym roku, przez wiele miesięcy, próbowała bezskutecznie skłonić rosyjski koncern, który jest głównym dostawcą gazu do Polski, do zmiany - na korzystniejszy - sposobu kalkulacji cen paliwa. Potem sprawę skierowała do rozstrzygnięcia w międzynarodowym arbitrażu.

Ostatecznie rosyjski koncern podjął w tym miesiącu negocjacje z PGNiG. Szefowie polskiej firmy nie ujawniają, jakiej obniżki domagają się od Gazpromu, ale ostatnio kilka europejskich firm - klientów Gazpromu wynegocjowało dostawy tańsze o 7-11 proc.

Według analityków rynku, jeśli uda się wynegocjować obniżenie ceny gazu rosyjskiego, to PGNiG czekają trudne negocjacje z Urzędem Regulacji.

Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do spółki, wzrost kosztów importu gazu z powodu osłabienia złotego, to główny argument Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które złożyło w Urzędzie Regulacji Energetyki wniosek o zmianę taryfy.

Obecna taryfa ustalona została przy założeniu, że dolar będzie kosztował około 3,1 zł, tymczasem jest on znacznie droższy (w środę rano kosztował on 3,40 zł - PAP).

"Oznacza to dla PGNiG wzrost kosztów importu gazu, stąd wniosek o zmianę taryfy" - powiedział PAP Kamil Kliszcz analityk DI BRE Banku. Jego zdaniem, PGNiG mógł wystąpić do URE o podwyżkę cen o 5-10 proc.

Inni analitycy podzielają tę opinię. Samo PGNiG oficjalnie odmawia komentarzy na temat wniosku taryfowego i negocjacji z URE.

Nie wiadomo, czy i kiedy URE wyda opinię na temat wniosku spółki. Do tej pory, prezes URE zwykle żądał dodatkowych wyjaśnień i akceptował niższy od zaproponowanego przez firmę poziom podwyżki.

Eksperci rynku uważają, że wprawdzie dolar znacząco zdrożał, ale PGNiG tylko dwie trzecie potrzebnego gazu kupuje za granicą, resztę zaś wydobywa z krajowych złóż i to paliwo jest znacznie tańsze. Dlatego też - ich zdaniem - nie ma powodu, by ceny wzrosły o 10 proc.

Poza tym - trzeba pamiętać - że w tym roku gaz już zdrożał. Od kwietnia odbiorcy indywidualni płacą średnio o 7-10 proc. więcej, zaś firmy i przemysł - o 15 proc.

Podwyżka kwietniowa nastąpiła jednak z dużym opóźnieniem, bo PGNiG zabiegało o nią przez prawie pół roku, i - według analityków - nie zrekompensowała pełnego wzrostu kosztów. Obecna taryfa PGNiG obowiązuje do końca tego roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gaz nie musi zdrożeć

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!