XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gaz popłynie jeśli Ukraina przyjmie porozumienie

Gaz popłynie jeśli Ukraina przyjmie porozumienie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli po 3-4 godzinach od rozpoczęcia pompowania gazu Rosjanie nie stwierdzą blokady po stronie ukraińskiej, dopiero wtedy będzie można mówić o wznowieniu tranzytu - uważa Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliwowego i gazowego.

W poniedziałek prezesi Gazpromu i Naftohazu, Aleksiej Miller i Ołeh Dubyna, podpisali w Moskwie porozumienia regulujące dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainę i jego tranzyt przez ukraińskie terytorium do Europy w latach 2009-2019.

Rosyjski premier Władimir Putin zapowiedział, że przesył rosyjskiego gazu do Europy przez Ukrainę zostanie wkrótce wznowiony.

Zdaniem Szczęśniaka podpisanie porozumienia nie jest jednoznaczne z uruchomieniem tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę, m.in. do Polski.

"Tranzyt musi się uruchomić. Przekonamy się o tym, że gaz płynie, dopiero wtedy, gdy Rosjanie będą pompować gaz, a po stronie ukraińskiej nie będzie blokady. Wtedy będzie to znaczyło, że premier Ukrainy Julia Tymoszenko potrafi wprowadzić podpisane dziś porozumienie w życie" - powiedział PAP Szczęśniak.

Jego zdaniem, jeśli tranzyt rzeczywiście zostanie wznowiony, zanim gaz zacznie płynąć do Polski przez Ukrainę - miną co najmniej 2-3 dni.

"Pierwszy gaz popłynie na Bałkany i do Bułgarii, bo tam naprawdę jest dramatyczna sytuacja. My jesteśmy w dobrej sytuacji, przez Białoruś biegnie większość importu, mamy ciepłą pogodę" - zauważył Szczęśniak.

W jego ocenie porozumienie pomiędzy Rosją a Ukrainą to krok w dobrym kierunku. "To jest wyczyszczenie niejasnych stosunków gazowych na Ukrainie oraz między Ukrainą i Rosją. To długoterminowy, 10-letni kontrakt, który stawia stosunki gazowe na Ukrainie na poziomie europejskim" - powiedział. Zauważył, że podobny kontrakt z Białorusią "dobrze funkcjonuje".

Jak wyjaśnił, podpisane porozumienie zawiera formułę stosowaną w umowach Rosji m.in. z Polską i Niemcami. "Cena (gazu dla Ukrainy - PAP) będzie kwartalnie zmieniana w zależności od cen produktów naftowych i uzależniona od cen w kontraktach z Polską i Niemcami" - wyjaśnił Szczęśniak.

"Jeżeli u nas (w kontrakcie z Polską - PAP) jest 470 dolarów za 1000 m sześc., to oni (Ukraina - PAP) mają 370 dolarów. Jest to cena kwartalna, która będzie się obniżać, szczególnie w III kwartale. Mówi się nawet o średniej cenie rocznej dla Ukrainy na poziomie 250 dolarów" - powiedział.

"Powstaje pytanie, jakie są inne elementy tego porozumienia, które pozwolą przyjąć je na Ukrainie. Już słychać w tym kraju, m.in. z ust prezydenta Wiktora Juszczenki, że to porozumienie jest nie do przyjęcia dla ukraińskiej gospodarki" - dodał. Do tej pory Ukraina płaciła Rosji 179 dol. za 1000 m sześc.

Poniedziałkowe porozumienia przewidują także wyeliminowanie pośredników z handlu gazem pomiędzy Ukrainą a rosyjskim Gazpromem, m.in. firmy RosUkrEnergo, z którą Polska ma do końca tego roku kontrakt na dostawy gazu. Na jego mocy trafiało do Polski ok. 2,3 mld m sześc. gazu rocznie.

Szczęśniak jest przekonany, że RosUkrEnergo wywiąże się z kontraktu. "Do końca roku gazu dla Polski wystarczy, mamy też gwarancję Gazpromu, że w razie czego bierze na siebie te zobowiązania" - dodał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gaz popłynie jeśli Ukraina przyjmie porozumienie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!