Gaz-System: decyzja ws. magazynu gazu Damasławek pod koniec 2019 r.

Gaz-System: decyzja ws. magazynu gazu Damasławek pod koniec 2019 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System spodziewa się, że decyzja o ewentualnej budowie magazynu gazu Damasławek zapadnie pod koniec 2019 r. - powiedział prezes spółki Tomasz Stępień. Damasławek byłby pierwszym magazynem Gaz-Systemu.

Jak poinformował Stępień, Gaz-System w zasadzie zakończył prace, do których zobowiązał się w koncesji rozpoznawczej na wysadzie solnym, wskazywanym jako potencjalne miejsce budowy kawernowego magazynu. Lokalizacja znajduje się koło Świątkowa w województwie kujawsko-pomorskim.

"Zostały przeprowadzone badania sejsmiczne, wykonaliśmy dwa głębokie odwierty w wysadzie solnym, pobraliśmy rdzenie, opracowywana jest dokumentacja geologiczna. Pod koniec 2019 r. spodziewamy się podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną, czy budujemy tam magazyn, a jeśli tak, to jaki" - powiedział Stępień.

Zaznaczył, że decyzja inwestycyjna zostanie podjęta nie tylko na podstawie wyników badań, ale także analiz ekonomicznych. "Na działalność takiego magazynu musimy patrzeć pod kątem finansowym. Jednym z celów budowy jest świadczenie usług na potrzeby rynku gazu, na którym zdolności magazynowe są istotnym elementem" - wyjaśnił prezes Gaz-Systemu.

Jak dodał, spółka świadczy usługi przesyłowe oraz regazyfikacji LNG, ale chciałaby też zainwestować w magazyn, a potem zaoferować usługi magazynowania gazu na rynku. Musi być jednak na to odpowiednie zapotrzebowanie rynku - zastrzegł prezes.

Stępień zwrócił uwagę, że obok wymiaru biznesowego, Damasławek miałby też rolę, wpisującą się w politykę państwa dotyczącą solanki. Powstająca przy wypłukiwaniu kawern w wysadach solnych solanka jest nie tylko surowcem dla przemysłu chemicznego, ale służy również do opróżniania w razie potrzeby strategicznych kawernowych magazynów paliw płynnych i ropy. Dlatego do dyspozycji w każdej chwili musi być odpowiednia ilość solanki. Tymczasem stare kopalnie w tym regionie są już od kilkudziesięciu lat eksploatowane i dlatego należy pomyśleć o nowych inwestycjach - zauważył.

W Polsce działa siedem podziemnych magazynów gazu - pięć złożowych, o długich cyklach napełniania i opróżniania, oraz dwa kawernowe. Wszystkimi zarządza Gas Storage Poland - spółka z grupy PGNiG.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gaz-System: decyzja ws. magazynu gazu Damasławek pod koniec 2019 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!