Gaz-System: KE wspiera projekty gazowych połączeń międzysystemowych

Gaz-System: KE wspiera projekty gazowych połączeń międzysystemowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska przyznała dofinansowania na analizy biznesowe i studia wykonalności dla dwóch projektów gazowych połączeń międzysystemowych: Polska-Słowacja oraz Polska-Czechy - poinformował Gaz-System w komunikacie.

Dofinansowanie badań możliwości połączenia systemów Polski i Słowacji obejmuje opracowanie uzasadnienia ekonomicznego projektu oraz przygotowanie analizy wykonalności. Beneficjentami przyznanych środków będą spółki Gaz-System i Eustream - polski i słowacki operator systemu przesyłowego.

W zakresie połączenia z Czechami dofinansowane zostaną prace przedinwestycyjne dotyczące możliwości zwiększenia przepustowości pomiędzy oboma krajami. Po stronie polskiej obejmować to będzie przygotowanie dokumentacji technicznej i oceny oddziaływania na środowisko gazociągu Zdzieszowice-Wrocław, którego budowa umożliwi transport zwiększonych ilości gazu po rozbudowie interkonektora Polska-Czechy.

Celem rozbudowy połączenia między Polską a Czechami jest znaczne zwiększenie możliwości przesyłu gazu z obecnych 0,5 mld m sześc. rocznie. Beneficjentem dofinansowania, oprócz spółki Gaz-System, jest czeski operator systemu przesyłowego NET4GAS.

Na wykonanie wstępnej analizy wykonalności i opisu ekonomicznego połączenia Polska-Słowacja przyznano dofinansowanie w wysokości do 210 tys. euro, z czego Gaz-System może liczyć na 105 tys. euro, zaś na badanie rozbudowy połączenia z Czechami Komisja Europejska przyznała fundusze w wysokości 2,3 mln euro, z czego Gaz-System może liczyć na ok. 1,42 mln euro. Środki pochodzić będą z unijnego programu Transeuropejska Sieć Energetyczna (TEN-E).

Gaz-System zarządza majątkiem o wartości ok. 5 mld zł, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 56 węzłów oraz 970 punktów wyjścia. Zatrudnia ponad 2 tys. osób. Spółka zapewniła już finansowanie dla obecnie realizowanych inwestycji, m.in. terminalu LNG w Świnoujściu, gazociągów i interkonektorów. Wartość tych projektów to ok. 8 mld zł (w latach 2010-2014). Inwestycje są finansowane ze środków własnych spółki, funduszy unijnych, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz konsorcjum banków komercyjnych.

Rozbudowa połączeń międzysystemowych i sieci gazociągów w Polsce stanowi ważny element gazowego Korytarza Północ - Południe łączącego terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem LNG w Chorwacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gaz-System: KE wspiera projekty gazowych połączeń międzysystemowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!