GAZOPROJEKT S.A. wygrał przetarg na Studium wykonalności polsko-słowackiego połączenia międzysystemowego

GAZOPROJEKT S.A. wygrał przetarg na Studium wykonalności polsko-słowackiego połączenia międzysystemowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

GAZ-SYSTEM S.A. wspólnie ze słowackim operatorem przesyłowym Eustream, podpisał umowę na sporządzenie Studium wykonalności w sprawie warunków realizacji połączenia międzysystemowego pomiędzy Słowacją i Polską. Zwycięzcą przetargu jest firma GAZOPROJEKT S.A., która w celu wykonania prac podejmie również współpracę z uznaną na świecie firmą doradczą – Ernst & Young oraz słowacką fimą GasTech s.r.o.

Analizy mają na celu zbadanie uwarunkowań biznesowych projektu interkonektora Polska – Słowacja oraz dostarczenie informacji na temat ogólnych, technicznych, ekonomicznych, środowiskowych i innych uwarunkowań, wymaganych do jego realizacji. Studium będzie składać się z dwóch analiz. Pierwsza z nich ma na celu określenie założeń biznesowych dla projektu. Druga analiza obejmować będzie problematykę związaną z realizacją projektu, w tym: opis techniczny, założenia ekonomiczne, określenie kosztów, analizę ekonomiczną, ocenę przedsięwzięcia pod kątem ochrony środowiska oraz możliwy harmonogram realizacji przedsięwzięcia.

Projekt interkonektora gazowego Polska – Słowacja zakłada budowę nowego transgranicznego gazociągu, który połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Słowacji. Gazociąg Polska - Słowacja wpisuje się w koncepcję Korytarza Północ-Południe, który doprowadzi do wzrostu dywersyfikacji dostaw gazu, pozwoli zwiększyć płynność rynku gazu, zapewni stabilność dostaw po konkurencyjnych cenach i znacząco przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego całej Unii Europejskiej. Należy szczególnie podkreślić rynkowy wymiar projektu, który wspiera proces liberalizacji rynków gazu, zapewniając warunki do jego swobodnego przepływu oraz wzmacniając konkurencyjność gazu jako istotnego surowca w gospodarce.

Spółki planują pozyskać dla projektu dofinansowanie Unii Europejskiej w ramach programu Trans-European Networks–Energy (TEN-E).

Więcej informacji:
Stronami projektu są GAZ-SYSTEM S.A. – operator polskiego systemu przesyłowego i Eustream – operator słowackiego systemu przesyłowego. Gazociąg Polska - Słowacja wpisuje się w koncepcję Korytarza Północ-Południe, który ma połączyć sieci przesyłowe krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, stanowiąc istotny element procesu budowy jednolitego europejskiego rynku gazu w regionie Europy Środkowej i zapewnienia bezpieczeństwa dostaw. Założeniem jest, by Korytarz połączył polski terminal LNG w Świnoujściu (oraz możliwe źródło dostaw z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego – Gazociąg Bałtycki/Baltic Pipe) z planowanym terminalem LNG na chorwackiej wyspie Krk (Adria LNG) i potencjalnie z planowanym Korytarzem Południowym poprzez międzysystemowe połączenia między Polską, Republiką Czeska, Republiką Słowacką i Węgrami. Na budowę Korytarza składać ma się wiele międzynarodowych i krajowych, zarówno nowych, jak i już istniejących gazociągów we wszystkich państwach regionu.

Integracja systemów Polski i Słowacji, jako jeden z elementów Korytarza Północ-Południe, ma zapewnić pożądany stan dywersyfikacji i stabilności dostaw gazu do obu krajów oraz rozwój konkurencyjnego rynku gazu w całym regionie. Połączenie polskiego i słowackiego systemu przesyłowego może umożliwić dostęp polskich podmiotów do dostaw tzw. Południowym Korytarzem, którym ma być doprowadzony gaz z regionu kaspijskiego. Analizowane połączenie, oprócz zapewnienia dostępu do gazu oferowanego na rynku polskim, w tym LNG, może w przyszłości zaoferować słowackiemu rynkowi możliwość dostaw surowca pochodzącego z eksploatacji złóż niekonwencjonalnych w Polsce(np. gazu łupkowego). Na podstawie wyników studium, uczestnicy projektu podejmą decyzję w sprawie dalszych działań.

***

eustream, a.s. (www.eustream.sk) jest operatorem systemu przesyłowego i dostawcą gzu ziemnego o przepustowości systemu ponad 90 mld m3 rocznie i łącznej długości gazociągów 2 270 km. Eustream gwarantuje dostęp do słowackiego systemu przesyłowego na zasadach przejrzystości i niedyskryminacji, świadcząc pełen zakres usług w dziedzinie przesyłu gazu ziemnego. Jego głównymi partnerami są zagraniczne spółki energetyczne

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.(www.gaz-system.pl) jest firmą strategiczną dla polskiej gospodarki oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju. Kluczowym zadaniem GAZ-SYSTEM S.A. jest transport paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całego kraju, w celu ich dostarczenia do sieci dystrybucyjnych oraz do odbiorców końcowych podłączonych do systemu przesyłowego.

Kontakt:
eustream a.s.
Chuguryan Vahram,
Tel. +421 (2) 6250 7134, mob. +421 915 944 850

GAZ-SYSTEM S.A.
Małgorzata Polkowska, Rzecznik Prasowy
Tel. +48 22 22-01-546, mob. +48 691-911-217
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!