Gazprom bliski przejęcia kontroli nad TNK-BP

Gazprom bliski przejęcia kontroli nad TNK-BP
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przed końcem 2008 roku Gazprom chce objąć kontrolny pakiet akcji w TNK-BP, jednym z największych koncernów paliwowych w Rosji, i gotów jest zapłacić za to 20 mld dolarów.

Informuje o tym dziennik "Wiedomosti", powołując się na źródła zbliżone do władz obu spółek.

"Zdecydowano już, że TNK-BP zostanie sprzedany Gazpromowi za 20 mld USD. Transakcja ma być zamknięta przed końcem tego roku" - cytują "Wiedomosti" źródło zbliżone do kierownictwa gazowego monopolisty.

Informacje te potwierdza przytoczony przez dziennik rozmówca zbliżony do jednego ze współwłaścicieli TNK-BP, według którego "Gazprom twardo zamierza objąć kontrolny pakiet akcji w koncernie przed końcem 2008 roku".

Źródło to przekazało też, że gigant gazowy na początku roku zaproponował rosyjskim akcjonariuszom TNK-BP wykupienie ich udziałów w koncernie, a także powiadomił ich, że porozumiał się już z BP w sprawie odkupienia 1 proc. jego akcji w TNK-BP.

TNK-BP to trzeci pod względem wielkości koncern paliwowy w Rosji. W 2007 roku wydobył 69,422 mln ton ropy naftowej. Jego przychody wyniosły 38 mld dolarów, a zysk netto - 5 mld USD.

Obecnie 50 proc. akcji spółki należy do brytyjskiego BP. Pozostałe znajdują się w rękach jego rosyjskich partnerów - Alfa Group (25 proc.), Renova (12,5 proc.) i Access Industries (12,5 proc.).

Za Alfa Group, Renova i Access Industries stoją lojalni wobec Kremla oligarchowie - Michaił Fridman, Wiktor Wekselberg i Leonard Bławatnik.

Z kolei Gazprom to jedna z największych spółek na świecie. Jej wartość rynkowa wynosi ok. 500 mld dolarów. Jej przychody w 2007 roku osiągnęły 66,54 mld, a zysk netto - 18,2 mld dolarów.

Największym udziałowcem Gazpromu jest skarb państwa, który kontroluje 50,002 proc. akcji. Swoje aktywa naftowe monopolista gazowy koncentruje w spółce Gazpromnieft, która ma siedzibę w Petersburgu.

Gazprom od dawna interesuje się przejęciem TNK-BP. Jednak do końca 2007 roku akcjonariuszy rosyjsko-brytyjskiego joint venture obowiązywało moratorium na sprzedaż udziałów.

Jesienią 2005 roku Gazprom odkupił już za 13,7 mld USD od gubernatora Czukotki Romana Abramowicza i jego partnerów kompanię naftową Sibnieft. Wejście do TNK-BP pozwoliłoby Gazpromowi zwiększyć wydobycie ropy do 80 mln ton rocznie, tj. do poziomu Łukoilu i Rosnieftu, dwóch największych rosyjskich koncernów naftowych.

Zdaniem ekspertów, objęcie przez Gazprom kontrolnego pakietu akcji w TNK-BP rozwiązałoby też większość problemów, z którymi boryka się ta spółka.

TNK-BP od kilku lat nie może uruchomić wydobycia gazu z gigantycznego złoża Kowyktińskiego na Syberii, gdyż Gazprom nie chce, aby paliwo to poszło na eksport do Chin. W 2007 roku rząd Rosji nawet zagroził koncernowi odebraniem licencji. Skończyło się na tym, że TNK-BP odstąpił monopoliście gazowemu część udziałów w tym projekcie.

TNK-BP i Gazprom nie mogą też dojść do porozumienia w sprawie podziału koncernu naftowego Sławnieft. Gazprom stał się współwłaścicielem tej spółki po przejęciu Sibnieftu. W lutym w związku z tym sporem w siedzibie Sławnieftu prokuratura dokonała przeszukania.

Natomiast w marcu pod zarzutem szpiegostwa zatrzymano jednego z pracowników TNK-BP, a biura koncernu na moskiewskim Arbacie przeszukała Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB). Wkrótce po tym ponad 150 pracowników TNK-BP zaczęło mieć kłopoty z przedłużeniem rosyjskich wiz.

W środę z kolei wyszło na jaw, że rosyjskie służby podatkowe domagają się od TNK-BP zapłacenia równowartości 260 mln dolarów z tytułu zaległych podatków. Żądanie dotyczy okresu rozliczeniowego 2005-2006 i obejmuje liczne spółki-córki rosyjsko-brytyjskiego joint venture.

W ocenia analityka rynku paliwowego Walerija Niestierowa, kupno przez Gazprom kontrolnego pakietu akcji w TNK-BP jest decyzją polityczną, która zapadła poza siedzibą monopolisty gazowego. Według Niestierowa, jest mało prawdopodobne, by rosyjscy udziałowcy koncernu byli w stanie się temu przeciwstawić.

Kreml konsekwentnie stara się odzyskać kontrolę nad dużymi spółkami naftowymi i gazowymi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!