Gazprom: deklaracja gazowa Ukraina-UE to nieprzyjazny gest wobec Rosji

Gazprom: deklaracja gazowa Ukraina-UE to nieprzyjazny gest wobec Rosji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jako "nieodpowiedzialny i nieprzyjazny gest wobec Rosji" określił wiceprezes rosyjskiego Gazpromu Aleksandr Miedwiediew podpisaną w zeszłym tygodniu w Brukseli przez Ukrainę i Unię Europejską deklarację o modernizacji ukraińskiego systemu przesyłu gazu.

Oceny tej Miedwiediew dokonał występując z trybuny rozpoczętej w tym dniu w Petersburgu międzynarodowej konferencji, poświęconej projektowi Nord Stream (Gazociągu Północnego).

W forum tym - zwołanym z inicjatywy Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu - uczestniczą przedstawiciele parlamentów 13 krajów UE, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.

Według wiceszefa Gazpromu, "można odnieść wrażenie, że we władzach Unii Europejskiej górę biorą siły, które chcą sprowokować kolejną odsłonę gazowego kryzysu".

Miedwiediew oświadczył, że zwiększenie dostaw gazu do Europy przez Ukrainę jest niemożliwe bez udziału Rosji.

"Europie potrzebny jest gaz i może go ona otrzymać tylko z Rosji. Dlatego są absolutnie niezrozumiałe podejmowane przez władze UE zaciekłe próby zablokowania wszystkich projektów dywersyfikacji tras jego dostaw" - oznajmił wiceprezes Gazpromu.

Ukraina i Unia Europejska podpisały 23 marca w Brukseli deklarację, w której Kijów - w zamian za unijne wsparcie w modernizacji swych gazociągów, oceniane wstępnie na 2,5 mld USD - zobowiązał się do zapewnienia większej przejrzystości w dostępie do nich, a także do równego traktowania wszystkich inwestorów.

Deklaracja przewiduje m.in. utworzenie niezależnej spółki do zarządzania systemem przesyłu gazu na Ukrainie oraz dopuszczenie firm z UE do podziemnych magazynów surowca na ukraińskim terytorium.

Strona ukraińska zaproponowała też zwiększenie przepustowości swoich gazociągów tranzytowych o 60 mld metrów sześciennych rocznie, co jej zdaniem mogłoby stanowić alternatywę dla forsowanych przez Gazprom gazociągów Nord Stream i South Stream, które mają omijać Ukrainę, Białoruś i Polskę.

W odpowiedzi Rosja zagroziła rewizją stosunków z UE w sferze energetycznej. Zapowiedziała też, że dokument ten będzie jednym tematów planowanych na wtorek (31 marca) rozmów rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Berlinie.

Premier Władimir Putin ostrzegł, że próby - jak to ujął - systemowego ignorowania interesów Rosji doprowadzą do zmiany stosunku Moskwy do wszystkich projektów w sferze energetycznej na terytorium Federacji Rosyjskiej, w których uczestniczy kapitał europejski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!