XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gazprom przedstawił KE propozycję dot. postępowania antymonopolowego

Gazprom przedstawił KE propozycję dot. postępowania antymonopolowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gazprom przedstawił Komisji Europejskiej propozycję, która miałaby zakończyć prowadzone przez Brukselę postępowanie antymonopolowe i pomóc rosyjskiemu koncernowi gazowemu uniknąć kar finansowych - pisze w środę "Financial Times".

"FT" zaznacza, że Gazprom nie ujawnił szczegółów propozycji, a jedynie poinformował, że plan ten "w uzasadnionym i możliwym wymiarze" odnosi się do zgłaszanych przez KE zastrzeżeń.

"Mamy nadzieję, że Komisja, a ostatecznie rynki, pozytywnie odniosą się do naszej propozycji", co pozwoliłoby zamknąć unijne postępowanie "w niedalekiej przyszłości" - poinformował Gazprom w wydanym oświadczeniu.

KE potwierdziła, że otrzymała propozycję i zapowiedziała jej "gruntowną ocenę".

"FT" przypomina, że w październiku Gazprom i Bruksela sygnalizowały, iż będą dążyć do porozumienia bazującego na prawnie wiążących zobowiązaniach rosyjskiego koncernu w sprawie wykorzystywanych przez niego metod sprzedaży gazu w Europie.

Przyjęcie oferty przez KE dla Gazpromu oznaczałoby uniknięcie kar finansowych oraz wszelkich warunków narzuconych mu przez Brukselę - zauważa brytyjski dziennik. Podkreśla, że taki obrót spraw "może rozgniewać kraje bałtyckie i inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej, domagające się twardego stanowiska" wobec rosyjskiego koncernu.

Osoby zaznajomione ze sprawą sugerują według "FT", że zaproponowane rozwiązanie częściowo kodyfikuje zmiany, jakie Gazprom poczynił w wycenianiu dostaw gazu, odkąd w 2011 roku wszczęte zostało unijne postępowanie antymonopolowe (np. usunięcie z kontraktów ograniczeń dotyczących odsprzedaży gazu). Zmiany te następowały pod presją KE, rosnącej konkurencji na europejskim rynku energii oraz postępowań arbitrażowych wszczynanych na wniosek europejskich klientów koncernu.

Zmiany te sprawiły, że główną kwestią wymagającą porozumienia pozostają ceny dostaw gazu do krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

"Jakiekolwiek porozumienie między UE i Gazpromem będzie sprawdzianem tego, jak daleko unijny urząd antymonopolowy jest gotów się posunąć w obronie krajów UE, dla których Rosja jest głównym dostawcą surowców energetycznych. Zakończyłoby też jedno z największych i najdłuższych postępowań antymonopolowych w historii UE (...)" - konkluduje "Financial Times".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazprom przedstawił KE propozycję dot. postępowania antymonopolowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!