Gminy boją się Gazociągu Północnego

Gminy boją się Gazociągu Północnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gminy i miasta zrzeszone w Związku Miast i Gmin Morskich wyraziły zaniepokojenie planami budowy Gazociągu Północnego oraz zaapelowały do władz o zwiększenie finansowania ochrony brzegu morskiego przed zniszczeniami.

Delegaci przyjęli swe stanowiska 5 maja w Trzebiatowie (Zachodniopomorskie). Ich treść przekazano PAP w czwartek. Mają one trafić do premiera, marszałków Sejmu i Senatu oraz odpowiednich resortów.

- Planowane przedsięwzięcie (budowa gazociągu - przyp. PAP) stwarza potencjalne zagrożenie dla środowiska naturalnego Morza Bałtyckiego. Mieszkańcy wybrzeża, tego szczególnie wrażliwego obszaru morskiego, wyczuleni są na wszelkie działania godzące w turystykę i rybołówstwo, stanowiące materialne podstawy ich bytu - napisali delegaci ZMiGM.

Jak powiedział PAP wiceprezes związku Piotr Jania, planowana inwestycja -spotkała się z nieprzychylnym przyjęciem, a nawet strachem ze strony gmin zrzeszonych w związku-. Budowa takiego gazociągu i jego utrzymanie może naruszyć strukturę dna morskiego, a tym samym środowiska naturalnego - podkreślił.

Zapowiedział, że Związek, który zrzesza 32 gminy, planuje zorganizować pod koniec czerwca protest w formie happeningu w Rewalu (Zachodniopomorskie) z udziałem m.in. działaczy ekologicznych, polityków, w tym polskich parlamentarzystów i eurodeputowanych. -Chcemy powiedzieć temu projektowi "nie" - dodał.

Gazociągu Północny (Nord Stream) ma przez Morze Bałtyckie połączyć Rosję i Niemcy. W opinii Warszawy i innych bałtyckich stolic, dużo tańsza i ekologicznie bezpieczniejsza byłaby budowa gazociągu lądowego.

Gminy chcą także, by rząd zwiększył wydatki na ochronę brzegu morskiego i zintensyfikował działania administracji morskiej w tym zakresie. -Obserwowane przez mieszkańców gmin nadmorskich skutki agresywnego oddziaływania morskiego żywiołu wskazują, że środki finansowe przeznaczone na realizację zadań ochrony brzegu morskiego są niewystarczające i wymagają pilnego zwiększenia - napisano w drugim stanowisku.

Jania przypomniał, że jesienno-zimowe sztormy oraz długotrwałe deszcze zniszczyły wiele polskich plaż, spowodowały miejscowe podtopienia, a także przyspieszyły abrazję brzegów.

-Jeśli nie zaczniemy działać szybko i odnawiać wybrzeża, to nie będziemy go mieć. Połowa polskiego wybrzeża jest zagrożona abrazją, czyli w efekcie zabieraniem przez morze lądu. Dramatyczna sytuacja jest w Rewalu, podobnie w Niechorzu czy na Helu - podkreślił. Jego zdaniem szkody powstałe po sztormach "to straty idące w dziesiątki milionów złotych".

Wiceprezes przyznał, że obowiązująca ustawa o ochronie brzegu morskiego nakłada na państwo obowiązek dbania o brzeg morski i państwo z niego się wywiązuje, jednak ustawa nie przewidywała anomalii pogodowych, które ostatnio występują.

-Trzeba zmienić ustawę, by móc zwiększyć finansowanie przez budżet państwa zabezpieczenia brzegu morskiego przed szkodami wynikającymi z m.in. warunków pogodowych - dodał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gminy boją się Gazociągu Północnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!