Grad: budowa terminalu LNG to kluczowy projekt

Grad: budowa terminalu LNG to kluczowy projekt
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister skarbu Aleksander Grad powiedział PAP, że budowa terminalu LNG w Świnoujściu to kluczowy projekt, związany z dywersyfikacją dostaw gazu do Polski i bezpieczeństwem energetycznym kraju.

Minister zaznaczył, że nie byłoby umowy na projektowanie terminalu gazu skroplonego, gdyby rząd nie przyjął wcześniej niestandardowych rozwiązań. "Dzisiaj mamy wszystkie niezbędne zgody, pełne finansowanie dla tej inwestycji, łącznie z unijnymi funduszami, wyłonionego wykonawcę, zmiany prawne, czyli tzw. specustawę" - powiedział.

"Jeśli dzisiaj ktoś chce kwestionować termin realizacji tego projektu, to mam pytanie, dlaczego w latach 2005-2007 nie rozpoczęto budowy terminalu w Polsce?" - pytał szef resortu skarbu, odnosząc się do zarzutów PiS.

Zdaniem Grada, realizacji tej inwestycji szkodzi "wywoływanie sztucznych problemów", dotyczących finansowania tego przedsięwzięcia. "Inwestycja ta jest realizowana w Świnoujściu od wielu miesięcy. Mam na myśli wszystkie inwestycje towarzyszące, związane z przygotowaniem terenu; wszystko to jest wykonane" - powiedział.

"W przetargu został wybrany wykonawca, żaden z konkurentów się nie odwołał. To pokazuje, jak precyzyjnie i zgodnie z prawem był prowadzony proces. Jestem przekonany, że gdyby cokolwiek było nie tak przy tym międzynarodowym przetargu, to doszłoby do odwołań. To jest kluczowy projekt związany z dywersyfikacją dostaw gazu do Polski i z bezpieczeństwem energetycznym naszego kraju. To jest sukces naszych ostatnich trzech lat" - dodał.

Politycy PiS, posłowie Joachim Brudziński i Wojciech Jasiński oraz eurodeputowany Marek Gróbarczyk, mówili na konferencji pod koniec sierpnia, że oczekują od rządu deklaracji, że budowa gazoportu w Świnoujściu będzie finansowana z własnych środków, bez wsparcia z funduszy unijnych.

"Tu chodzi o jedną decyzję, że inwestycja będzie finansowana ze środków budżetu. Oczekujemy od Donalda Tuska jasnej deklaracji: nie oglądamy się na Komisję Europejską, nie oglądamy się na panią kanclerz Angelę Merkel, nie oglądamy się na Putina, tylko budujemy to z własnych środków. Państwo polskie stać na to" - podkreślali politycy PiS.

Rzecznik Komisji Europejskiej Cezary Lewanowicz poinformował pod koniec sierpnia PAP, że KE podjęła decyzję o przyznaniu 80 mln euro na budowę terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu.

Finansowanie tej inwestycji jest zapewnione do 2014 roku i na kolejne lata, m.in. dzięki kredytom komercyjnym oraz innym instytucjom finansowym - przede wszystkim Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu oraz Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju.

Spółka Polskie LNG podpisała w połowie lipca umowę z wykonawcą terminalu. Konsorcjum firm z Włoch, Kanady, Francji i Polski ma wybudować terminal za ok. 3 mld zł i oddać go do użytku do końca czerwca 2014 r. Rozpoczęcie budowy jest planowane we wrześniu. Zdolność przeładunkowa gazoportu w Świnoujściu ma wynosić 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością zwiększenia do 7,5 mld m sześc. LNG rocznie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!