XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Hiszpanie zaprzeczają, że zbudują terminal LNG na Ukrainie

Hiszpanie zaprzeczają, że zbudują terminal LNG na Ukrainie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Hiszpańska firma Gas Natural Fenosa, która - jak podawały wcześniej władze w Kijowie - podpisała z Ukrainą porozumienie o budowie terminalu gazu LNG nad Morzem Czarnym, poinformowała, że nic jej o tym nie wiadomo - doniosły w środę ukraińskie media.

Z doniesień prasy wynika, że człowiek, który podpisał z Ukraińcami wartą blisko 1 miliard dolarów umowę w imieniu Gas Natural Fenosa, nie jest przedstawicielem tego koncernu.

W środę ukraiński minister ds. energetyki Jurij Bojko oświadczył, iż władze sprawdzają, kim jest osoba, która podawała się na reprezentanta hiszpańskiej firmy. Prezes Agencji Inwestycji i Projektów Narodowych Ukrainy Władysław Kaśkiw stwierdził tymczasem, że ma nadzieję, że opublikowane w mediach rewelacje są jedynie - jak się wyraził - wynikiem "problemów technicznych".

"Lecz jeśli Gas Natural Fenosa rzeczywiście podjął decyzję, że nie będzie uczestniczył w tym projekcie, to przyjmujemy to ze zrozumieniem" - powiedział Kaśkiw.

Ukraina podpisała w poniedziałek porozumienie ws. utworzenia konsorcjum, które wybuduje terminal gazu LNG nad Morzem Czarnym. Zostało ono zawarte z amerykańską firmą Excelerate Energy i hiszpańską Gas Natural Fenosa - poinformowały wówczas władze w Kijowie.

Ukraina planuje wybudowanie terminala o przepustowości 10 mld metrów sześć. gazu rocznie. Dzięki temu chce zmniejszyć zależność od importu surowca z Rosji, za który płaci relatywnie wysoką cenę. Koszt inwestycji szacowany jest na 856 mln euro.

Porozumienie w poniedziałek podpisali prezes Kaśkiw, prezes Excelerate Energy Edward Scott i - jak wtedy podawano - dyrektor zarządzający Gas Natural Fenosa Jordi Garcia Tabernero. Gazociąg, który połączy terminal LNG z ukraińskim systemem przesyłowym, zostanie wybudowany przez Ukrtransneftgas, spółkę zależną Naftohaz.

Terminal w mieście Jużne k. Odessy, w odróżnieniu od polskiego terminala LNG, który powstaje w Świnoujściu, będzie prywatny. Zarządzać nim mają międzynarodowe firmy energetyczne. Ukraina będzie mieć 25 procent udziałów w projekcie, reszta będzie własnością firm prywatnych.

Pierwsze dostawy gazu za pomocą pływającego terminala powinny być możliwe w listopadzie 2015 r., w dalszej kolejności ma powstać docelowy terminal na stałym lądzie z dwoma zbiornikami, zdolnymi pomieścić 180 tys. m sześc. gazu każdy i z możliwością przeładunku 5 mld m sześc. gazu rocznie. W trzecim etapie ma powstać trzeci zbiornik oraz dodatkowe instalacje, które umożliwią przesyłanie 10 mld m sześc. gazu rocznie.

Terminal ma służyć również firmom rosyjskim, które działają na ukraińskim rynku wewnętrznym, albo zorientowane są na rynki zachodnie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Hiszpanie zaprzeczają, że zbudują terminal LNG na Ukrainie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!