XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jak innowacyjna technologia LNG może zrewolucjonizować działalność firm w Polsce?

Jak innowacyjna technologia LNG może zrewolucjonizować działalność firm w Polsce?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zainicjowany na początku XX wieku przez Henry’ego Forda przewrót technologiczny polegający na wprowadzeniu produkcji masowej i stworzeniu "doskonałej fabryki" był początkiem największej rewolucji, jaka miała miejsce w ówczesnym świecie biznesu. Obecnie mówi się o rewolucji przemysłowej w odniesieniu do technologii LNG. Spróbujmy zatem przeanalizować fenomen tego rozwiązania i znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób skroplony gaz ziemny zoptymalizuje funkcjonowanie wielu firm w Polsce.

Potrzeba matką wynalazku

Inspiracją w przypadku Henry’ego Forda była chęć skonstruowania samochodu na kieszeń przeciętnego Amerykanina, bowiem dostępne wówczas na rynku automobile stanowiły luksus przeznaczony dla elit. W przypadku skroplonego gazu ziemnego (LNG) sytuacja była nieco podobna. Chodziło o pokonanie ograniczeń w zakresie dostępu do tego ekologicznego i ekonomicznego paliwa, bowiem wiele krajów nie ma własnych zasobów gazu, czy też zbudowanej sieci przesyłowej aby importować go rurociągiem. Dlatego przez wiele lat poszukiwano nowego sposobu na łatwą i szybką dystrybucję błękitnego paliwa. Rewolucyjnym rozwiązaniem okazało się skroplenie gazu ziemnego poprzez schłodzenie go do temperatury -163°C. Wówczas gaz przechodzi w stan ciekły i jego objętość jest ponad 600 razy mniejsza niż w postaci lotnej, co umożliwia stosunkowo łatwy transport w zbiornikach kriogenicznych na duże odległości drogą morską metanowcami, a na krótsze autocysternami. Warto podkreślić, że pierwszą komercyjną instalację do skraplania gazu ziemnego uruchomiono już w 1941 roku w Stanach Zjednoczonych. Chociaż od tamtego czasu minęły dziesiątki lat to rewolucja w zakresie LNG tak naprawdę nabiera tempa obecnie, co jest efektem intensywnego rozwoju światowego rynku LNG wymuszonego przez zwiększający się popyt. Szacuje się, że rynek LNG w ciągu najbliższych 15 lat ma wzrosnąć dwukrotnie. Budowane są nowe fabryki skraplania oraz powstają terminale LNG.

Liczy się wyłącznie cena i jakość

Jedną z największych fabryk skraplania gazu ziemnego o rocznej wydajności 23 mld m3 gazu, czyli znacznie wyższej niż roczne zapotrzebowanie Polski, kończy budować na półwyspie Jamalskim rosyjski Novatek, który wraz z partnerami – francuskim Totalem, chińskimi CNPC i Funduszem Jedwabnego Szlaku realizuje Projekt Jamał LNG. Koszty inwestycji oszacowano na 27 mld USD. Fenomenem jest fakt, iż produkcja fabryki została prawie w całości zakontraktowana na długoterminowe dostawy jeszcze w trakcie jej budowy. Świadczy to o dużym zainteresowaniu jakim cieszy się na rynku rosyjski LNG o dobrej jakości i w atrakcyjnej cenie. Jednym z Europejskich odbiorców, który podpisał 25-letnią umowę na dostawy skroplonego gazu ziemnego ze spółką Yamal LNG jest hiszpański Gas Natural Fenosa. Warto podkreślić, że Hiszpania była dotychczas największym europejskim importerem amerykańskiego gazu skroplonego. Widoczny zwrot w stronę rosyjskiego surowca pokazuje, że w sektorze prywatnym tak naprawdę liczy się wyłącznie jakość i cena, a nie kraj pochodzenia.

Europejski zakład skraplania i cenne doświadczenia z rynku LPG

Z myślą o rynku Unii Europejskim realizowany jest inny, znacznie nam bliższy Projekt Wysock LNG, czyli budowany w obwodzie leningradzkim zakład skraplania gazu ziemnego o mocy prawie 1 mld m3 gazu rocznie i terminal eksportowy na brzegu Zatoki Fińskiej. W przedsięwzięciu tym również większościowym udziałowcem jest firma Novatek i także w tym przypadku duża część surowca została już zakontraktowana, a uruchomienie produkcji LNG zaplanowane jest na 2019 rok. Beneficjentami tej inwestycji będą z pewnością również przedsiębiorstwa działające w Polsce, bowiem Novatek ma w naszym kraju spółkę córkę, która od 7 już lat obsługuje firmy w zakresie dostaw gazu płynnego (LPG), wykorzystywanego do ogrzewania i w procesach technologicznych. Choć to inny pod względem składu rodzaj gazu to przeznaczenie podobne, zatem doświadczenie w zakresie budowy przemysłowych instalacji, logistyki i ciągłości dostaw własnego gazu oraz świadczenia usług serwisowych będzie z pewnością cenne przy obsłudze przedsiębiorców, którzy zdecydują się oprzeć swój biznes o skroplony gaz ziemny (LNG).

Gaz ziemny dostępny dla wszystkich firm

To co kluczowe w prowadzeniu każdego rodzaju działalności to możliwość wyboru spośród różnorodnych zasobów niezbędnych przy realizacji celów biznesowych. Dotyczy to także energii wykorzystywanej zarówno do ogrzewania, jak i w procesach technologicznych. Jednakże w tej kwestii możliwość wyboru dla wielu przedsiębiorców zlokalizowanych na terenach zwanych białymi plamami na mapie Polski była ograniczona z powodu braku dostępu do gazu ziemnego. Innowacyjna technologia LNG zupełnie zmienia tę niesprawiedliwą sytuację rynkową.

Warto też podkreślić, że niezależność oraz wolność wyboru zyskały również firmy korzystające dotychczas z sieciowego gazu ziemnego. Szczególnie dotyczy to przedsiębiorstw borykających się z problemem zmiennego w czasie zapotrzebowania na gaz, w efekcie czego ponoszą one ogromne koszty nawet wtedy, gdy zużycie paliwa jest na minimalnym poziomie. Technologia LNG jest doskonałym antidotum na to zjawisko, bowiem umożliwia elastyczne budowanie ceny, mniej zależne od stałych opłat. To także idealne rozwiązanie dla firm, które z uwagi na charakter prowadzonej działalności potrzebują na czas awarii tzw. instalacji zapasowej, którą z powodzeniem może być własna stacja regazyfikacji LNG wybudowana na terenie zakładu, do której autocysternami dowożony jest skroplony gaz ziemny.

Bez względu jednak na fakt, czy z LNG będą korzystać przedsiębiorstwa z terenów zgazyfikowanych czy też nie, to z pewnością wszyscy docenią stałą i stabilną wartość opałową tego paliwa oraz fakt, iż w procesie jego spalania nie powstają zanieczyszczenia na filtrach palników. Te unikalne własności LNG wynikają z procesu jego powstania, bowiem skraplanie gazu ziemnego wiąże się z bardzo dokładnym jego osuszeniem i oczyszczeniem z dwutlenku węgla, azotu, wody, związków siarki oraz rtęci. Dlatego gaz ziemny, który po regazyfikacji trafia do finalnego odbiorcy, pozbawiony jest zarówno wilgoci jak i zanieczyszczeń. Unikalne parametry i stabilność LNG może mieć duże znaczenie w przypadku wielu prowadzonych działalności.

Pogromca energii elektrycznej i oleju napędowego, czyli ile to kosztuje?

Pytanie o cenę w przypadku energii wykorzystywanej w biznesie jest tematem, którego nie można pominąć w naszych rozważaniach. Wg zestawienia przygotowanego przez firmę Novatek Polska, która porównała koszty stosowania różnych źródeł energii wykorzystywanych w przedsiębiorstwach do ogrzewania, jak i w procesach technologicznych, skroplony gaz ziemny jest tańszy zarówno od energii elektrycznej jak i od oleju opałowego. Wprawdzie węgiel i miał węglowy wypadają korzystniej, ale nie możemy zapominać o względach ekologicznych i ustawach antysmogowych wprowadzanych sukcesywnie przez kolejne samorządy, które w skrajnych przypadkach zakazują zupełnie palenia węglem. Zatem już całkiem niedługo to właśnie skroplony gaz ziemny będzie jedyną ekologiczną, a zarazem ekonomiczną alternatywą dla przedsiębiorstw pozbawionych dostępu do tradycyjnego gazociągu. Pełne porównanie kosztów stosowania różnych paliw można przeanalizować tutaj.

Podsumowanie

Tak jak przed stu laty zrealizowanym marzeniem Henry’ego Forda było udoskonalenie przemysłu, tak zadomowienie się innowacyjnej technologii LNG w naszej rzeczywistości biznesowej to tylko kwestia czasu, i to nie tak bardzo odległego. Ten proces już się rozpoczął i podobnie jak za czasów Forda można sceptycznie przyglądać się zachodzącym zmianom, a nawet je krytykować, albo, jak w przypadku każdej tego typu rewolucji, można być jednym z pierwszych jej beneficjentów. I co ważne, każdy przedsiębiorca ma wolność wyboru roli obserwatora lub uczestnika tych przełomowych dla rynku przemysłowego zmian.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak innowacyjna technologia LNG może zrewolucjonizować działalność firm w Polsce?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!