Jerzy Buzek: wspólny zakup gazu szansą na bezpieczeństwo energetyczne UE

Jerzy Buzek: wspólny zakup gazu szansą na bezpieczeństwo energetyczne UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sposobem na bezpieczeństwo energetyczne może być wspólny zakup gazu poza granicami Unii Europejskiej dla wszystkich krajów członkowskich UE - powiedział w piątek w Gdańsku przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Zdaniem Buzka, tego typu pomysł zapobiegnie napięciom wewnątrz UE, jakie wywołuje np. niemiecko-rosyjski projekt budowy rury gazowej Nord Stream na dnie Bałtyku.

"I dlatego proponuję wspólnotę energetyczną w Unii Europejskiej () Negocjowanie oddzielnie przez każdy kraj UE z zewnętrznymi dostawcami powoduje, że nasza pozycja państw członkowskich jest słabsza" - argumentował szef PE.

Przewodniczący PE uczestniczył w piątek w Gdańsku w międzynarodowej konferencji "Bezpieczeństwo Energetyczne Europy Północnej". Trzydniowe forum, które zakończy się w sobotę, zorganizowane zostało przez Grupę Lotos oraz Windsor Energy Group - brytyjski "think tank", zajmujący się zagadnieniami związanymi z budowaniem ładu energetycznego na świecie.

Buzek uważa, że wspólne zakupy gazu przez UE mogą obniżyć jego koszt, a tym samym skutkować zwiększeniem konkurencyjności gospodarki unijnej.

Komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski powiedział natomiast, że solidarność energetyczna w UE zależy głównie od woli politycznej. "Mamy bowiem zaszłości z poprzedniej epoki, aby umowy na dostawę źródeł energii podpisywać w sposób bilateralny" - dodał.

Lewandowski podkreślił też, że za dywersyfikację dostaw energii musi zadbać z osobna każdy kraj UE.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak omawiając bezpieczeństwo energetyczne Polski, wspomniał m.in. o konieczności budowy interkonektorów - połączeń polskiej sieci gazociągów z siecią europejską, w tym istniejącą na terenie Niemiec czy Austrii.

"Jeśli chodzi o energię elektryczną, jest potrzeba budowy połączeń międzysystemowych z Litwą oraz poprawienie połączeń z Niemcami, Czechami i Słowacją oraz połączenia z Białorusią i Ukrainą. Wówczas ten system będzie dużo bezpieczniej funkcjonował" - uważa Pawlak

Zapytany przez dziennikarzy o to, kiedy można się spodziewać decyzji w sprawie lokalizacji elektrowni atomowej Pawlak powiedział, że "raczej nie w tym roku".

Wyjaśnił, że w tym roku będą tworzone regulacje prawne dotyczące zarówno eksploatacji elektrowni, jak i przechowywania odpadów pochodzących z siłowni. "Procesy te będą trwały. Dopiero potem będzie można dyskutować o szczegółach lokalizacji" - powiedział wicepremier dodając, że pas Polski północnej "jest bardziej preferowany z racji tego, że tutaj jest mniej elektrowni".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!