XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jest porozumienie dot. współpracy przy realizacji terminalu LNG

Jest porozumienie dot. współpracy przy realizacji terminalu LNG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Szczecinie podpisano porozumienie, które określa zasady współpracy między Polskim LNG, Urzędem Morskim i portem w Szczecinie oraz firmą Gaz System SA przy realizacji inwestycji na rzecz budowy terminalu LNG w Świnoujsciu.

Dokument określa dokładnie "zakresy rzeczowe i harmonogramy poszczególnych podprojektów" inwestycji. Ma umożliwić ostateczne zakończenie i oddanie do eksploatacji terminalu LNG w czerwcu 2014 roku, zgodnie rządowym planem.

"Umowa koordynuje wszystkie przedsięwzięcia związane z budową gazoportu. Jedna inwestycja jest liczona w setkach milionów złotych, inna w miliardach, ale każdy z nas musi wykonać odpowiednie zadanie. Jeżeli komuś powinie się noga, to wtedy inwestycja nie powstanie. Dlatego każde nasze zadanie jest ważne" - mówił podczas podpisania dokumentu prezes Polskiego LNG Zbigniew Rapciak.

Dodał, że w budowie terminalu będą brać udział tysiące osób i maszyn, wszystko musi być odpowiednio zorganizowane i skoordynowane.

Urząd Morski w Szczecinie zobowiązał się m.in. do wybudowania infrastruktury zapewniającej dostęp do portu zewnętrznego w Świnoujściu, w tym falochronu o długości ok. 3 km, toru podejściowego portu zewnętrznego i systemu oznakowania nawigacyjnego dla statków LNG.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ma wybudować infrastrukturę nabrzeża rozładunkowego: stanowisko statkowe, platformy rozładunkową i technologiczną, a także infrastrukturę, umożliwiająca zamontowanie instalacji do przesyłu LNG i poboru wody z morza. Do portu będzie też należeć wyposażenie stanowiska statkowego w urządzania cumownicze, odbojowe i nawigacyjne, czyli uzyskanie całkowitej zdolności operacyjnej infrastruktury portowej.

Spółki Polskie LNG i Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. zobowiązały się do realizacji we współpracy z portem i Urzędem Morskim specustawy dot. budowy terminalu.

Budowa terminalu LNG w Świnoujściu jest częścią rządowego programu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego zakładającego realną dywersyfikację dostaw tego surowca. W czerwcu br. weszła w życie specjalna ustawa rządowa, dzięki której uproszczone i skrócone zostały procedury związane z przygotowaniem budowy.

W lipcu br. wydano pozwolenie na budowę części lądowej gazoportu. Pozwolenie dotyczące części morskiej najprawdopodobniej zostanie wydane jesienią. Podpisano też umowę z Katarem na dostawę skroplonego gazu.

Obok budowy terminalu gazu rząd planuje budowę elektrowni jądrowych. Zgodnie z rządową uchwałą w Polsce wybudowane zostaną co najmniej dwie elektrownie jądrowe, w tym przynajmniej jedna do 2020 roku. Program zakłada także rozbudowę magazynów gazu ziemnego w Wierzchowicach oraz Mogilnie, budowę magazynu gazu ziemnego w Kosakowie, budowę magazynów ropy naftowej i paliw w okolicach Kosakowa, budowę kopalni gazu Lubiatów - Międzychód - Grotów oraz rozbudowę połączenia gazowego z RFN w Lasowie. Szacuje się, że świnoujski terminal pozwoli od 2014 r. odbierać 5 mld m. sześciennych gazu rocznie. Inwestycja zostanie ukończona najpóźniej na przełomie 2013 i 2014 r. Ma kosztować ok. jednego miliarda złotych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jest porozumienie dot. współpracy przy realizacji terminalu LNG

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!