XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE naciska na estońską zgodę na gazociąg północny

KE naciska na estońską zgodę na gazociąg północny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przewodniczący Komisji Europejskiej nalega, by Estonia przemyślała swój sprzeciw wobec rosyjsko-niemieckiego gazociągu przez Bałtyk.

Komercyjne dostawy rosyjskiego gazu rurą Nord Stream przez Bałtyk do Niemiec zaczną się wiosną 2011 r. - ogłosiło w piątek kontrolowane przez Gazprom rosyjsko-niemieckie konsorcjum, które chce zbudować to połączenie.

Dotąd Nord Stream zapowiadał, że rozpocznie eksploatację rury pod koniec 2010 r. i obecny komunikat oficjalnie potwierdza, że projekt ma poślizg. Analitycy spodziewali się tego, bo w tym roku Nord Stream kilka razy zmieniał proponowaną trasę rury z powodu ekologicznych zastrzeżeń Finlandii, Estonii i Szwecji - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

W piątek Nord Stream zwrócił się do rządu Szwecji o zgodę na ułożenie rury na terenie szwedzkiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Bałtyku. Bez zgody Sztokholmu gazociągu nie będzie, bo na akwenach wyłącznych stref ekonomicznych obowiązują prawa państw, do których należą te strefy.

Z tego prawa skorzystała Estonia. We wrześniu rząd w Tallinie nie zgodził się, aby Nord Stream przeprowadził badania w jej strefie na Bałtyku przed ułożeniem rury. Jednak przedstawiciele Komisji Europejskiej subtelnie sugerują Estonii zmianę stanowiska - przypomniał dziennik.

Gazociąg Nord Stream "to projekt, który połączy Rosję z wieloma państwami UE" - mówił w czwartek szef Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, który odwiedził Tallin w związku z rozszerzeniem strefy Schengen.

Według agencji Interfax Barroso podkreślał, że "dla Komisji bardzo ważne jest uzyskanie w tej sprawie politycznego konsensusu ze wszystkimi państwami UE, a zwłaszcza z tymi, których to bezpośrednio dotyczy". Wycofanie zastrzeżeń wobec inwestycji przez Estonię mogłoby politycznie ułatwić rządowi Szwecji wydanie pozytywnej decyzji dla Nord Stream - wyjaśnia "GW".

Tallin może zaś wykorzystać sprawę gazociągu do uregulowania swoich stosunków z Rosją. W tym tygodniu po latach negocjacji Rosja i Łotwa ratyfikowały traktat graniczny i obecnie Estonia jest jedynym państwem nadbałtyckim, które od rozpadu ZSRR nie uregulowało traktatowo granic z Rosją.

Umowę graniczną Tallin i Moskwa podpisały w maju 2005 r., ale Rosja wycofała swój podpis we wrześniu 2005 r., kiedy estońscy politycy zażądali dodania preambuły potępiającej aneksję Estonii przez ZSRR na mocy traktatu Ribbentrop-Mołotow. Także we wrześniu 2005 r. Gazprom i jego niemieccy partnerzy podpisali umowę o budowie rury Nord Stream, która ma dostarczać rosyjski gaz wprost do Niemiec, omijając państwa nadbałtyckie, Polskę, Białoruś i Ukrainę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE naciska na estońską zgodę na gazociąg północny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!