KE rozważa stworzenie ram prawnych dla gazociągów jak Nord Stream

KE rozważa stworzenie ram prawnych dla gazociągów jak Nord Stream
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

KE analizuje możliwość ustanowienia ogólnych ram prawnych dla gazociągów przechodzących przez UE, takich jak Nord Stream, np. przez zawarcie porozumienia międzyrządowego, by chronić inwestorów przed naciskami politycznymi. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

Takiej odpowiedzi, przesłanej PAP w czwartek, udzieliła Komisja Europejska w reakcji na interpelacje polskiej eurodeputowanej Leny Kolarskiej-Bobińskiej (PO) w sprawie Gazociągu Północnego (Nord Stream). Polska eurodeputowana uważa, że aby zniwelować obawy dotyczące tego gazociągu, potrzebne jest międzyrządowe porozumienie gwarantujące, że rosyjski gaz, który popłynie do Niemiec pod dnem Bałtyku, będzie można swobodnie odsprzedać partnerom w UE.

"Uwzględniając zapisane w Traktacie Lizbońskim zasady solidarności i bezpieczeństwa, Komisja analizuje obecnie stosowność ustanowienia ogólnych ram dotyczących gazociągów przechodzących przez terytorium UE. Jedną z możliwości jest zawarcie porozumienia międzyrządowego, które stanowiłoby opartą na prawie publicznym podstawę do eksploatacji takich gazociągów. Porozumienie to chroniłoby inwestorów przed zarzutami prawnymi i przed naciskami politycznymi oraz zapewniałoby odpowiednie i przewidywalne środowisko prawne. W ramach powyższych rozważań Komisja analizuje również przypadek gazociągu Nord Stream. Jak do tej pory nie podjęto jeszcze w tej sprawie żadnych ostatecznych ustaleń" - odpowiedziała KE.

Zdaniem Kolarskiej-Bobińskiej, jeśli KE rzeczywiście ustanowi takie obejmujące całą UE zasady dotyczące gazociągów i ropociągów, będzie to mieć ogromne znaczenie dla zewnętrznej energetycznej polityki UE i "byłoby kolejnym krokiem dla realizacji zapisanej w Traktacie z Lizbony energetycznej solidarności i bezpieczeństwa".

W liście do KE Kolarska-Bobińska zauważyła, że "wiele osób widzi w Gazpromie nie tyle przedsiębiorstwo handlowe, ile raczej narzędzie w rękach rosyjskich władz, które używają go do wywierania na innych nacisków gospodarczych lub politycznych". A ponieważ porozumienie w sprawie gazociągu jest tajne, to jej zdaniem nie można zweryfikować, "czy dostawy gazu z Nord Streamu związane są klauzulą zabraniającą niemieckiemu partnerowi Gazpromu odsprzedaży lub powrotnego wywozu gazu na rzecz trzecich stron, jak to często ma miejsce w innych umowach w sprawie rosyjskiego gazu".

Dlatego eurodeputowana zaapelowała o utworzenie europejskiego porozumienia międzyrządowego w sprawie tego gazociągu, opartego na przejrzystych publicznych ramach prawnych, które rozwieje obawy dotyczące "wolności gwarancji transportu". "Klauzule ponownej sprzedaży i ponownego eksportu były nie do zaakceptowania z punktu widzenia prawa europejskiego. Możliwe byłoby zapewnienie dostępności gazu transportowanego przez Nord Stream dla wszystkich partnerów UE na warunkach handlowych" - przekonuje..

Eurodeputowana przypomina, że Komisja Europejska zadbała, by takie gwarancje prawne zostały załączone do umowy w sprawie planowanego gazociągu Nabucco, który będzie dostarczać gaz z regionu Morza Kaspijskiego do UE. I sugeruje, by porozumienie międzyrządowe w sprawie Nabucco stanowiło podstawę dla Nord Streamu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE rozważa stworzenie ram prawnych dla gazociągów jak Nord Stream

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!