Kiedy Polska będzie hubem gazowym?

Kiedy Polska będzie hubem gazowym?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W środowisku energetycznym słychać pytania o to, kiedy w Polsce będziemy mieli hub gazowy. Odpowiedź może być zaskakująca - w Polsce mamy hub gazowy i to już od kilku miesięcy. Choć tylko z technicznego, a nie biznesowego, punktu widzenia.

Polski system gazowy stał się hubem wirtualnym z chwilą utworzenia wirtualnego punktu obrotu gazem i wprowadzenia taryf przesyłowych na gaz ziemny, opartych o punkty wejścia i wyjścia (entry-exit). Momentem przemiany było wejście w życie Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 20 sierpnia 2012 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego. Punkt wirtualny to jedna z dwóch form hubu gazowego, a co więcej – to forma preferowana z biznesowego punktu widzenia.

Huby wirtualne a huby fizyczne

Huby gazowe można podzielić na fizyczne i wirtualne. Huby fizyczne rozwinęły się głównie w sieci gazowniczej w miejscach, w których przecinają się gazociągi. Im więcej źródeł, z których te przecinające się gazociągi transportują gaz, tym większa szansa i perspektywa rozwoju tego typu hubu.

Tak jest np. z najbardziej rozwiniętym hubem fizycznym jakim jest amerykański Henry Hub, w którym przecina się łącznie 13 różnych gazociągów. To właśnie w wyniku transakcji w Henry Hub kształtuje się najbardziej popularna cena referencyjna gazu dla rynku amerykańskiego. Dostępność gazu z różnych kierunków uczyniły Henry Hub swojego rodzaju „targiem”, gdzie liczni kupujący i sprzedający dokonują wymiany handlowej.

Schemat gazociągów w Henry Hub



Źródło: Sabine Hub Services

Choć huby fizyczne w powszechnym rozumieniu środowiska energetycznego najczęściej kojarzone są z definicją hubu gazowego, to jednak huby wirtualne są przyszłością europejskiego systemu gazownictwa. I tak jak w innych sektorach gospodarki, gdzie handel przenosi się z targowisk do cyberprzestrzeni, tak samo w gazownictwie huby fizyczne są systematycznie przekształcane w huby wirtualne.

Huby wirtualne, zgodnie z nazwą, nie posiadają fizycznej lokalizacji, ale zasięgiem obejmują najczęściej cały krajowy system gazowy. O ile w hubie fizycznym gazociągi „spotykają się” na obszarze niewielkiego obszaru (punktu), o tyle w hubie wirtualnym miejscem „spotkania” dróg przesyłu gazu jest nie punkt, ale cały system gazowy zarządzany przez operatora sieci. Hub wirtualny może powstać w systemie gazowym, w którym opłaty za przesył pobierane są w punktach wejścia i wyjścia (system entry-exit), a nie liniowo za konkretny odcinek przesyłu (taryfy dystansowe). Umożliwia to obrót gazem w sieci (w punkcie wirtualnym) bez konieczności rezerwacji przepustowości.

Najbardziej znanym hubem wirtualnym jest brytyjski NBP. Ostatnio konwersji na formę wirtualną z fizycznej dokonały dotychczas huby: CEGH w Austrii i Zeebrugge w Belgii. Działania te zgodne są z docelowymi modelem rynku gazu, promowanym przez Unię Europejską. Zakłada on, że gazowa mapa Europy pokryta będzie krajowymi lub regionalnymi hubami wirtualnymi, połączonymi wzajemnie interkonektorami.

Wizja struktury wewnętrznego rynku gazu w Europie



Kiedy Polska będzie w pełni hubem gazowym?

Stworzenie w ubiegłym roku wirtualnego punktu (hubu) w Polsce było działaniem nie tylko zgodnym z polityką energetyczną Unii Europejskiej, ale jest także elementem liberalizacji sektora gazowego. Wirtualny punkt ułatwia przedsiębiorcom wymianę handlową, zmniejsza bariery wejścia dla nowych graczy, usprawnia proces bilansowania i zarządzania siecią gazowniczą. Jednak, aby polski punkt wirtualny stał się hubem gazowym na miarę swoich zachodnich odpowiedników, potrzebny jest kluczowy element każdego hubu – rozwinięta sieć interkonektorów. Dzięki rozbudowanym połączeniom gazowym czy wolnym mocom na istniejących już interkonektorach, dostęp do polskiego rynku mogą uzyskać nowi gracze. A warunkiem sukcesu hubu gazowego jest odpowiednia oferta handlowa, która przyciągnie obie strony transakcji. Bo kto robi zakupy na targowiskach, na których brak jest urozmaiconego asortymentu? I po co organizować targowisko jeśli ma na nim sprzedawać tylko jeden sprzedawca?

autor: Iweta Opolska, Obszar Strategii i Zarządzania Projektami, PKN ORLEN
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kiedy Polska będzie hubem gazowym?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!