Komisja Europejska ma inne podejście do Nord Stream 2

Komisja Europejska ma inne podejście do Nord Stream 2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

KE inaczej podchodzi do Nord Streamu 2 niż do Nord Streamu 1, proponuje wspólny mandat negocjacyjny. Jesteśmy przed wieloma pytaniami - powiedziała Aleksandra Gawlikowska-Fyk, kierownik programu Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityka Energetyczna w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Według specjalistki, przy Nord Stream 2 jest dużo więcej pytań. O ile bowiem Nord Stream 1 był kolejnym połączeniem gazowym, to w praktyce Nord Stream 2 ma być budowany nie jako uzupełnienie istniejącej infrastruktury, lecz zamiast jej część.

Co więcej, jak podkreśla Gawlikowska-Fyk, Nord Stream 2 powstaje w innym otoczeniu prawnym. 3 marca 2011 roku wszedł w życie tzw. 3 pakiet energetyczny, na który składają się 2 dyrektywy rynkowe, 2 rozporządzenia przesyłowe oraz rozporządzenie ustanawiające Agencję ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki.

W praktyce bowiem o ile Nord Stream 1 nie podlegał europejskim regulacjom, to tego samego nie możemy powiedzieć o Nord Streamie 2.

Czy zmiany prawne i liczne wątpliwości wokół gazociągu oznaczają, że może on nie powstać?

- Decyzja o współfinansowaniu przez zachodnioeuropejskie koncerny oznacza, że budowa Nord Streamu 2 jest jednak bliżej - uważa Gawlikowska-Fyk.

Rura z Rosji do Niemiec budzi obecnie bardzo wiele kontrowersji. Najważniejszą jest fakt, że odcina praktycznie nasz region od dostaw gazu ze źródeł innych niż rosyjskie. Wyjątkiem są gazoporty. Ta sytuacja powoduje pogorszenie bezpieczeństwa energetyczne krajów regionu i możliwość zawyżania przez Rosjan cen gazu. Stąd wielu polityków sprzeciwia się idei budowy tego gazowego połączenia. 

Ukończenie Nord Stream 2 planowane jest na koniec 2019 roku. Przepustowość każdej z dwóch nitek rurociągu ma wynieść 27,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Koszty inwestycyjne szacuje się na 8 mld euro, a całkowity koszt projektu wraz kosztami obsługi może przekroczyć 9,9 mld euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisja Europejska ma inne podejście do Nord Stream 2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!