Koncern RWE krytykuje decyzje rządu Węgier

Koncern RWE krytykuje decyzje rządu Węgier
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezes niemieckiej spółki RWE East, regionalnej filii koncernu energetycznego z siedzibą w Pradze, skrytykował decyzje węgierskiego rządu w sprawie regulacji cen energii i zapowiedział obniżenie inwestycji RWE na Węgrzech o 50 proc.

Szef RWE East Martin Herrmann uznał decyzje węgierskich władz dotyczące regulacji cen energii za "bezprecedensowe i nie do przyjęcia". Na konferencji prasowej w Pradze wyraził nadzieję, że Komisja Europejska poprze stanowisko międzynarodowych koncernów energetycznych w sporze z Węgrami, które - jego zdaniem - w ewidentny sposób naruszają reguły unijne.

RWE East to regionalna filia koncernu RWE, zarządzająca jego firmami węgierskimi, słowackimi i bałkańskimi oraz spółkami grupy RWE w Polsce.

Herrmann zareagował w ten sposób na uchwaloną w ubiegłym tygodniu przez parlament Węgier ustawę zakazującą koncernom energetycznym obciążania cen detalicznych kosztami specjalnych podatków nałożonych na sektor energetyczny.

Wcześniej w tym miesiącu węgierski sąd uznał w wytoczonym przez dostawców gazu postępowaniu, że nakazywanie przez rząd obniżki cen gazu jest niezgodne z prawem. Orzeczenie sądu premier Viktor Orban uznał za "skandaliczne".

Urząd Nadzoru Energii wprowadził z dniem 1 stycznia 2013 roku specjalnym dekretem 10-procentową obniżkę cen energii elektrycznej, gazu i ogrzewania dla gospodarstw domowych, co miało ochronić obywateli przed "nadmiernymi zyskami" koncernów.

"Nie możemy inwestować w kraju, gdzie decyzje rządu są de facto bliskie polityce wywłaszczeniowej" - oświadczył Herrmann na konferencji w Pradze, zapowiadając obniżenie tegorocznych inwestycji niemieckiego koncernu na Węgrzech o 50 proc.

W węgierskiej energetyce dominują zagraniczne firmy - niemieckie RWE i E.ON oraz francuskie GDF i EDF. Rząd argumentował, że w latach 2002-2010 ceny energii na Węgrzech wzrosły o 200 proc., powodując zubożenie obywateli.

W reakcji na oświadczenie Orbana, iż rząd przygotowuje ustawę w sprawie jeszcze większej obniżki cen, Herrmann ujawnił, że inne zagraniczne koncerny energetyczne przewidują w tym roku jeszcze większe cięcia w węgierskich inwestycjach, sięgające 80 proc.

Węgierskie media informują, że z węgierskiego rynku gazowego ma się wkrótce wycofać kolejna spółka - E.ON.

Rząd Węgier wydaje się tym nie przejmować. "3,8 mln gospodarstw domowych, w tym 76 proc. domów jednorodzinnych na Węgrzech jest ogrzewane gazem. Opłaty za dostawy energii i pozostałe świadczenia komunalne pochłaniają jedną piątą przeciętnego uposażenia osoby zatrudnionej w sektorze państwowym. Musimy bronić węgierskie rodziny przed działaniami zachłannych koncernów i stabilizować ceny poprzez mechanizmy kontrolne" - twierdzi premier.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koncern RWE krytykuje decyzje rządu Węgier

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!