XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kryzys gazowy w Bułgarii

Kryzys gazowy w Bułgarii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Władze Bułgarii przestrzegły we wtorek, że wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu może się odbić na obywatelach i przedsiębiorstwach. Trwają jednocześnie przygotowania do wstrzymania produkcji i wprowadzenia drastycznego ograniczenia zużycia gazu przez ciepłownie.

Prezydent Georgi Pyrwanow powiedział, że Bułgaria jest krajem, który najbardziej ucierpiał z powodu konfliktu gazowego między Ukrainą a Rosją. Jak zaznaczył, spór powinien być zażegnany jak najszybciej. W obliczu kryzysu należy według niego uruchomić jeden z wyłączonych w końcu 2006 roku na wniosek UE reaktorów elektrowni atomowej w Kozłoduju.

Premier Sergej Staniszew po naradzie sztabu kryzysowego powiedział, że użytkownikom przemysłowym i obywatelom nie można obiecać, iż nie odczują skutków wstrzymania dostaw. Podkreślił, że priorytetem powinno być zagwarantowanie ciepła w szpitalach, przedszkolach i szkołach.

Obecnie Bułgaria dysponuje rezerwami wynoszącymi 570 mln metrów sześciennych gazu, co zaspokoi potrzeby przez około miesiąc.

- Bułgaria stała się zakładnikiem w sporze między Rosją i Ukrainą. Nie została uprzedzona o wstrzymaniu dostaw. Zawiadomiliśmy UE. Dążymy do wspólnych działań z naszymi partnerami i do wywierania wspólnie nacisku politycznego w celu znormalizowania sytuacji - powiedział premier.

Staniszew przypomniał, że obecny kryzys wskazuje na konieczność jak najszybszego zagwarantowania alternatywnych źródeł energii. - Popieramy projekty Nabucco i South Stream, które taką alternatywę zagwarantują - dodał.

Szef bułgarskiej spółki gazowej Bulgargaz Dymitar Gogow zapowiedział, że zaskarży do sądu dostawcę gazu, czyli Gazprom, lecz dopiero po zażegnaniu obecnego kryzysu.

Nad ranem czasu polskiego na ukraińsko-rumuńskiej granicy całkowicie wstrzymano dostawy rosyjskiego gazu dla spółki Bulgargaz, która przesyła surowiec dalej do krajów bałkańskich - poinformowało bułgarskie Ministerstwo Gospodarki i Energetyki.

Wstrzymane zostały całkowicie dostawy gazu dla Bułgarii, Grecji i Macedonii, a także Turcji, otrzymującej gaz przez Bułgarię.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kryzys gazowy w Bułgarii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!