XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kryzys nie studzi planów inwestycyjnych PGNiG

Kryzys nie studzi planów inwestycyjnych PGNiG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zarząd spółki szykuje nową strategię do 2015 r. Najważniejsze będą inwestycje wydobywcze, energetyczne i rozbudowa magazynów gazu.

Prezes PGNiG Michał Szubski zapowiedział w piątek ujawnienie założeń nowej strategii 13 listopada, przy okazji publikacji wyników finansowych za trzeci kwartał br. - pisze "Rzeczpospolita".

W dokumencie znajdzie się lista planowanych przez spółkę inwestycji. W piątek szef PGNiG mówił, że gdyby sytuacja rynkowa pogorszyła się na tyle, że konieczne byłyby cięcia w inwestycjach, to dotyczyć one będą przede wszystkim projektów zagranicznych.

– Plany krajowe związane z energetyką i zwiększeniem wydobycia gazu mają priorytet – dodał Szubski.

PGNiG otrzymało wstępne oferty od firm zainteresowanych budową bloków gazowych i być może w niektórych z nich weźmie udział nie tylko jako dostawca gazu, ale i jako partner.

Mówiąc o inwestycjach kapitałowych, prezes Szubski wspomniał też o możliwości odsprzedaży akcji Zakładów Azotowych w Tarnowie, które nabył w ofercie publicznej kilka miesięcy temu. Nie podał terminu, w jakim miałoby to nastąpić. Zaznaczył jednak, że spółka pozbędzie się pakietu tylko wówczas, gdy będzie mogła odsprzedać go z zyskiem.

Przypomnijmy, że gdy doszło do transakcji, prezes Szubski mówił, iż zakup akcji firmy azotowej służy budowaniu wartości spółki. Analitycy, których w piątek pytaliśmy o opinię w tej sprawie, zgodnie przyznali, że od początku zakup akcji tarnowskich Azotów nie miał większego sensu biznesowego. A PGNiG, decydując się na to, po prostu wspomogło emisję.

W obecnej sytuacji na giełdach praktycznie nie ma możliwości sprzedaży akcji tarnowskiej firmy z zyskiem. PGNiG zapłaciło za swój pakiet 78 mln zł, a od tego czasu notowania walorów Azotów spadły o 48 proc.

Podczas piątkowej sesji, choć WIG20 znacząco tracił na wartości, PGNiG było bardzo dobrze wyceniane przez inwestorów. Akcje gazowego potentata zyskały 2,8 proc. na wartości i kosztowały 3,28 zł.

W opinii analityków inwestorzy uznali, że przyszłość spółki należącej do firm użyteczności publicznej, która czerpie większość przychodów z działalności regulowanej (czyli sprzedaży gazu po cenach ustalonych przez URE), jest przewidywalna i stabilna. A zatem i notowania jej akcji są mniej narażone na wahania rynku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kryzys nie studzi planów inwestycyjnych PGNiG

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!