KUB-Gas zwiększy liczbę odwiertów, wzrosną przychody ze sprzedaży gazu

KUB-Gas zwiększy liczbę odwiertów, wzrosną przychody ze sprzedaży gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

KUB-Gas, ukraińska spółka Kulczyk Oil Ventures, w tym roku wykona do dziewięciu odwiertów. W 2012 r. ma ich być więcej. Przychody ze sprzedaży gazu na Ukrainie będą w 2011 r. dwucyfrowe. Rok wcześniej wyniosły 8,9 mln USD. Wkrótce firma rozpocznie program szczelinowania, który umożliwi dotarcie do pokładów surowca, które dotychczas były trudne do zagospodarowania.

"W 2011 roku KUB-Gas wykona maksymalnie dziewięć odwiertów. Do realizacji planu zostały jeszcze trzy odwierty. Do części wierceń może dojść na przełomie roku. Natomiast plan na 2012 rok jest bardziej intensywny. Będziemy przeprowadzać zdecydowanie więcej odwiertów na Ukrainie" - powiedział PAP Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich i dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

W 2010 roku przychody ze sprzedaży gazu na Ukrainie wyniosły 8,9 mln USD. W związku z dokonanymi odkryciami, które zaowocowały zwiększonym wydobyciem gazu, w tym roku sprzedaż wzrośnie.

W samym pierwszym półroczu 2011 r. przychody ze sprzedaży gazu wyniosły 8 mln USD (co oznacza ośmiokrotne zwiększenie z 1 mln USD za pierwszych 6 miesięcy 2010 r.).

"Tegoroczne przychody na pewno będą dwucyfrowe" - poinformował Korczak.

W maju tego roku KUB-Gas podpisał umowę z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, na mocy której otrzymał 40 mln USD kredytu na finansowanie inwestycji.

"KUB-Gaz na bieżąco obsługuje ten kredyt. Jest on zaciągany w transzach. Możemy, ale nie musimy wykorzystywać całości. Dzięki umowie spółka ma zapewnione finansowanie na cztery lata" - powiedział Korczak.

Kulczyk Oil Ventures zakończył niedawno testowanie odwiertu O-12 na polu Olgowskoje na Ukrainie. Uzyskano przepływ gazu na poziomie prawie 230 tys. metrów sześc. dziennie. Produkcja rozpocznie się jeszcze w tym roku.

"W tej chwili geologowie oceniają, jaki będzie optymalny przepust z punktu widzenia żywotności złoża. Być może na początku przepływ będzie nieco niższy niż w trakcie testowania, a potem dojdzie do wyższych poziomów" - ocenia wiceprezes.

Dodał, że właściwa produkcja mogłaby ruszyć w ciągu kilku dni od uruchomienia wydobycia testowego, a dojście do docelowych poziomów wydobycia to kwestia miesiąca-dwóch. Jednak spółka musi czekać na zgody ukraińskich urzędów. Liczy, że uzyska je do końca roku.

"Z produkcją jesteśmy prawie gotowi. O-12 jest niedaleko podłączeń do rur z odwiertów O-7 i O-9. W tej chwili czekamy na zgody m.in. urzędu miar i ceł oraz środowiskową" - poinformował Korczak.

W ostatnim czasie na polu Olgowskoje do produkcji podłączony został odwiert 0-9, z którego uzyskano średnie dzienne wydobycie na poziomie 56,6 tys. metrów sześciennych gazu, a na polu Makiejewskoje odwiert M-19, z którego dzienne wydobycie wynosi ponad 156 tys. metrów sześc.

Przyłączenie tych dwóch odwiertów spowodowało wzrost produkcji na Ukrainie o 100 proc., do blisko 340 tys. metrów sześc. gazu. Przyłączenie odwiertu O-12 może zwiększyć wydobycie do blisko 0,5 mln m sześciennych gazu.

KUB-Gas jeszcze w tym roku rozpocznie program szczelinowania. Jest to proces wykorzystywany przy wydobywaniu tzw. "trudnego gazu".

"Podchodzimy ostrożnie do tematu w związku z tym, że ta technologia nie była jeszcze stosowana na Ukrainie. Trzeba sprawdzić, czy ona działa w tamtejszych uwarunkowaniach geologicznych. Gdyby udało się ją wprowadzić, moglibyśmy dotrzeć do pokładów, które są obecnie trudne do zagospodarowania bądź nieprodukcyjne ze względu na niską porowatość skał" - poinformował Korczak.

Na przełomie roku będzie już wiadomo, czy metoda sprawdzi się na ukraińskich koncesjach. Prace mają rozpocząć się niedługo, o ile spółka uzyska wszystkie wymagane zgody regulacyjne. Szczelinowanie będzie stosowane w miejscach, w których wykonano już odwierty, w pierwszej kolejności na odwiercie O-6.

"Mieści się to w ramach naszego budżetu i jest związane z finansowaniem z EBOR-u" - poinformował wiceprezes.

Korczak ocenia, że perspektywy dla KUB-Gasu są bardzo dobre.

"W tej chwili produkujemy z wybranego horyzontu. Tymczasem tych stref produkcyjnych jest więcej. Poszerzamy granice pól wydobywczych, przed nami prace na kolejnych pokładach odkrytych w czasie odwiertów. Poza tym dotychczas skupiliśmy się na polu Olgowskoje i Makiejewskoje. W kolejnym etapie będziemy przemieszczać się w kierunku pól Krutogorowskoje i Wiergunskoje, gdzie będziemy dopiero robić badania sejsmiczne. Wkrótce też rozpoczniemy pierwszy odwiert na nowo pozyskanej koncesji Północne Makiejewskoje" - powiedział wiceprezes.

Kub-Gas posiada 100 proc. udziału w koncesjach Olgowskoje, Makiejewskoje i Północne Makiejewskoje, Krutogorowskoje oraz Wiergunskoje, zlokalizowanych w okolicy miasta Ługańsk na Ukrainie. Kulczyk Oil Ventures jest właścicielem 70 proc. udziałów Kub-Gasu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KUB-Gas zwiększy liczbę odwiertów, wzrosną przychody ze sprzedaży gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!