Merkel za rozmowami z Rosją ws. dostaw surowców

Merkel za rozmowami z Rosją ws. dostaw surowców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w poniedziałek w Berlinie za kontynuowaniem rozmów z Rosją o dostawach surowców energetycznych do Unii Europejskiej, w tym także o gazociągu South Stream.

- Gospodarka niemiecka ma dobre doświadczenia z Rosją jako solidnym partnerem - powiedziała Merkel po spotkaniu z premierem Bułgarii Bojko Borysowem.

Niezależnie od wszelkich politycznych różnic Rosji powinno zależeć na udowodnieniu, że jest nadal solidnym partnerem - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu. Jak dodała, o otwartych problemach gazociągu South Stream należy z Rosją spokojnie rozmawiać. Unia Europejska nie zrezygnowała z tego projektu - podkreśliła Merkel.

RFN podjął współpracę z ZSRR w dziedzinie energetyki pod koniec lat 60. Zachodnioniemieckie firmy dostarczały Moskwie między innymi rury do budowy magistrali otrzymując w zamian gaz ziemny i ropę naftową.

Borysow powiedział, że Bułgaria jest nadal zainteresowana realizacją South Streamu i spodziewa się finansowego wsparcia projektu ze strony UE. Jak podkreślił, temat bezpieczeństwa energetycznego powinien zostać omówiony na najbliższym szczycie unijnym.

Merkel zaznaczyła, że przywódcy UE w tym tygodniu prawdopodobnie nie uchwalą kolejnych sankcji gospodarczych wobec Rosji.

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas wizyty w Turcji na początku grudnia nieoczekiwanie poinformował o rezygnacji swego kraju z budowy South Streamu, obarczając UE odpowiedzialnością za fiasko projektu.

Mający liczyć 3600 km South Stream - wspólny projekt m.in. Gazpromu i włoskiej firmy ENI - miał zapewnić dostawy gazu z Rosji do Europy Środkowej i Południowej. Rura miała prowadzić z południa Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii.

Komisja Europejska zgłaszała poważne zastrzeżenia do projektu, gdyż w jej ocenie porozumienia międzyrządowe Bułgarii, Węgier, Grecji, Słowenii, Chorwacji i Austrii z Rosją są sprzeczne z tzw. trzecim pakietem energetycznym UE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Merkel za rozmowami z Rosją ws. dostaw surowców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!