XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MG o negocjacjach gazowych: Rosja chce zapisów korporacyjnych w umowie rządowej

MG o negocjacjach gazowych: Rosja chce zapisów korporacyjnych w umowie rządowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosja chce umieścić niektóre zapisy z porozumienia gazowego między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) a Gazpromem w umowie międzyrządowej. Polska nie chce się na to zgodzić, stąd opóźnienie w podpisaniu aneksu do porozumienia międzyrządowego ws. długoterminowych dostaw gazu do Polski - poinformował w poniedziałek dyrektor departamentu ropy i gazu w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski.

"Strona rosyjska chciałaby, żeby niektóre zapisy - które znajdują się w porozumieniu między spółkami PGNiG i Gazprom - znalazły się w umowie międzyrządowej. Natomiast my nie możemy się na to zgodzić, ponieważ naszym zdaniem umowa międzyrządowa ma zupełnie inny charakter niż porozumienie korporacyjne" - powiedział Kaliski. Dodał, że stąd wynika opóźnienie w podpisaniu aneksu do porozumienia międzyrządowego, a zasadnicze kwestie są "dogadane".

Wcześniej wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak mówił w Krakowie, że nie jest pewien, czy jeszcze w tym roku uda się domknąć sprawę kontraktu gazowego z Rosją. Jak podał, w negocjacjach pojawiły się nagle "nowe elementy" ze strony Rosjan. Z kolei premier Donald Tusk na konferencji w Warszawie uspokajał, że bez względu na przebieg rozmów Polska ma wystarczająco dużo gazu w magazynach, by przetrzymać zimę.

Kaliski poinformował, że resort gospodarki od maja tego roku rozmawia z Rosją o aktualizacji zarówno międzyrządowego porozumienia w sprawie dostaw gazu, jak i aneksu do niego z 2003 roku, tzw. aneksu Pola (Marek Pol był wówczas wicepremierem i ministrem infrastruktury). "Są to trudne negocjacje, ponieważ mają na celu uaktualnienie i dostosowanie do obecnych realiów tych dwóch podstawowych dokumentów, które wiążą nas ze stroną rosyjską na dostawy gazy ziemnego" - powiedział Kaliski.

"Planujemy, że w drugim tygodniu grudnia spotkamy się w Moskwie. Nasze stanowisko jest jasne i zdecydowane: w porozumieniu międzyrządowym mogą być tylko te zapisy, które są nadrzędne w stosunku do zapisów regulujących współpracę pomiędzy spółkami" - zaznaczył dyrektor. "Czy to uda nam się osiągnąć w grudniu, czy na początku stycznia, czy w lutym albo w marcu, będzie zależeć od elastyczności naszych partnerów po stronie rosyjskiej" - ocenił.

Kaliski zauważył, że nie ma też w tej kwestii "specjalnego pośpiechu", bo Polska jest bezpieczna, jeśli chodzi o dostawy gazu i "na razie" w pełni pokryte jest zapotrzebowanie na gaz w tym roku.

PGNiG od ubiegłego roku negocjuje z Rosjanami dodatkowe dostawy gazu do Polski w związku z niezrealizowaniem dostaw przez rosyjsko-ukraińską spółkę RosUkrEnergo. Niedawno spółka informowała, że porozumiała się z Gazpromem w sprawie zwiększenia łącznych dostaw z Rosji do 10,2 mld m sześc. rocznie, a także przedłużenia istniejącego kontraktu do 2037 roku.

Zwiększenie dostaw wymaga jednak aneksowania nie tylko kontraktu jamalskiego między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem a Gazpromem, ale także porozumienia między rządami Polski i Rosji w sprawie długoterminowych dostaw gazu do Polski z 1993 r. Wbrew oczekiwaniom, międzyrządowy aneks w sprawie zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski nie został podpisany w czwartek w Warszawie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MG o negocjacjach gazowych: Rosja chce zapisów korporacyjnych w umowie rządowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!