Miguel Arias Cañete o Porozumieniu paryskim, polskiej energetyce węglowej i dywersyfikacji dostaw gazu

Miguel Arias Cañete o Porozumieniu paryskim, polskiej energetyce węglowej i dywersyfikacji dostaw gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- UE sprawdziła się jako kluczowy i skuteczny negocjator na rzecz ochrony klimatu. Chcemy utrzymać wiodącą rolę i konstruktywnie współpracować, by osiągnąć ustalone w Paryżu cele i pomóc światu w niezbędnym przejściu na gospodarkę niskoemisyjną - mówi nam Miguel Arias Cañete, komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu i energii w Komisji Europejskiej.

- Do najważniejszych celów katowickiego szczytu klimatycznego COP24 zalicza się wypracowanie pakietu decyzji, zapewniających pełne wdrożenie Porozumienia paryskiego. Tymczasem USA postanowiły się z niego wycofać, a przecież - obok Chin i Indii - należą do największych emitentów CO2 na świecie. Czy jakaś grupa państw może uznać tę okoliczność za punkt wyjścia do nowych rozwiązań?

- Porozumienie paryskie stało się ogromnym sukcesem społeczności międzynarodowej - wynikiem wielu lat trudnych negocjacji i ciężkiej pracy, po kilku nieudanych próbach zawarcia światowego paktu klimatycznego. Ale przyjęcie porozumienia to jedno, a jego wprowadzenie w życie - drugie.

UE odegrała kluczową rolę jako pośrednik w realizacji Porozumienia paryskiego. Jesteśmy zaangażowani w wypełnianie naszych zobowiązań. W tym duchu COP24 w Katowicach to niezwykle ważny etap na szlaku, który uzgodniliśmy w 2015 r. w Paryżu.

Unia głęboko ubolewa nad amerykańskim zamiarem wycofania się z Porozumienia. Decyzja ta miała jednak w rzeczywistości stymulujący wpływ na resztę globu: zarówno duże, jak i małe kraje zadeklarowały mocne zaangażowanie, by poprzeć to porozumienie i osiągnąć jego zasadnicze cele.

- Jak Unia chce teraz pełnić rolę skutecznego negocjatora, dobrego ducha rozmów przybliżających nas do upowszechnienia sprzyjających klimatowi rozwiązań?

- Jesteśmy, jak zawsze, otwarci na dyskusje i gotowi współpracować ze wszystkimi krajami, by znaleźć rozwiązania ich problemów. Chcemy, by wszyscy angażowali się we wspomniany projekt, lecz nie może być innej podstawy do negocjacji niż Porozumienie paryskie.

W 2015 r. UE sprawdziła się jako kluczowy i skuteczny negocjator na rzecz ochrony klimatu. Chcemy utrzymać wiodącą rolę i konstruktywnie współpracować, by osiągnąć ustalone w Paryżu cele i pomóc światu w niezbędnym przejściu na gospodarkę niskoemisyjną. Przykładem naszego zaangażowania jest czerwcowe posiedzenie ministerialne w sprawie działań w dziedzinie klimatu (MoCA), którego gospodarzami będą Unia Europejska wraz z Chinami i Kanadą.
 
W dalszej części wywiadu m.in. o restrykcyjnym dla Polski obostrzeniu ws. Funduszu Modernizacyjnego, wątpliwościach państw członkowskich w kwestii struktury miksów energetycznych, unijnych pieniądzach na modernizację polskiej energetyki, harmonizacji unijnych i krajowych celów OZE i o dywersyfikacji unijnych źródeł gazu (w tym o Nord Stream 2).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Miguel Arias Cañete o Porozumieniu paryskim, polskiej energetyce węglowej i dywersyfikacji dostaw gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!