Mitsubishi Hitachi liczy na budowę bloków gazowych w Polsce

Mitsubishi Hitachi liczy na budowę bloków gazowych w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W blokach energetycznych opalanych gazem upatrujemy perspektyw na duże inwestycje w Polsce najbliższych kilku-kilkunastu latach - wskazał Wiesław Różacki, dyrektor wykonawczy w Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe, w rozmowie z portalem WNP.PL. Dodał, że spółka naliczyła potencjalnie 10-12 tego typu bloków, które mają szanse powstać.

Obecnie Mitsubishi Hitachi jest w trakcie realizacji dwóch kontraktów na budowę bloków energetycznych w Polsce: w konsorcjum z Budimeksem i Tecnicas Reunidas w Elektrowni Turów (PGE) oraz z Polimeksem-Mostostalem w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie (PGNiG).

Obie jednostki będą mieć po blisko 500 MW mocy, przy czym w Turowie paliwo będzie stanowił węgiel brunatny, a w EC Żerań gaz ziemny.

Natomiast w grudniu 2017 r. oficjalnie oddano do użytku blok 1075 MW w Kozienicach (Enea), który Mitsubishi Hitachi wybudowało w konsorcjum z Polimeksem.

Różacki - pytany o to, w jakich projektach spółka upatruje dalszych perspektyw w Polsce - wskazał na duża rolę polityki Unii Europejskiej na programy inwestycyjne grup energetycznych.

Dodał, że choć węgiel nie jest zbyt przyjaźnie traktowany przez UE, to jego przyszłość w energetyce nie jest całkiem przekreślona.

Jak wyjaśnił, rozwój technologii węglowych wciąż ma miejsce, a szczególnie intensywny jest on w Japonii, z której wywodzi się Mitsubishi Hitachi.

Jednak długoterminowo nawet najbardziej wyśrubowane bloki na parametry ultranadkrytyczne nie będą w stanie nadążyć za unijnymi normami emisji spalin. Wówczas szansą na wydłużenie obecności węgla w energetyce pozostanie jego zgazowanie, co chociażby analizuje Enea.

MHPS pozytywnych prognoz dla Polski upatruje natomiast w zakresie budowy bloków energetycznych opalanych paliwem gazowym.

Zdaniem spółki, inwestycje w tego typu jednostki będą dominowały w okresie przejściowym, związanym ze spadkiem znaczenia energetyki węglowej i rozwojem odnawialnych źródeł energii.

Różacki podkreślił, że cechą OZE wciąż pozostaje mała stabilność. Dotyczy to zwłaszcza farm wiatrowych. Stąd potrzebne są w systemie elektroenergetycznym stabilne i elastyczne moce, a do takich należą właśnie bloki gazowe, które są znacznie mniej emisyjne od węglowych.

Jak wskazał Różacki, MHPS naliczyło w Polsce 10-12 projektów budowy bloków gazowych, które znajdują się na różnym etapie przygotowań. Wśród nich jest m.in. planowana budowa w Elektrowni Dolna Odra (2x500 MW). Dyrektor ocenił, że 1/3 z tej puli projektów może w krótkim czasie doczekać się realizacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mitsubishi Hitachi liczy na budowę bloków gazowych w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!