Morawiecki: Polska i Litwa mogą wspólnie negocjować zakupy LNG

Morawiecki: Polska i Litwa mogą wspólnie negocjować zakupy LNG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska i Litwa, które mają terminale w Świnoujściu i Kłajpedzie, mogą wspólnie negocjować zakupy LNG - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że na Litwie będzie rozmawiał o budowie połączenia gazowego Polska-Litwa, by wzmocnić system bezpieczeństwa energetycznego obu krajów.

"Teraz, gdy mamy dwa terminale, możemy wspólnie negocjować zakupy gazu. Litwa już w tej chwili prowadzi zakupy gazu LNG. Warto jest wspólnie negocjować, bo zawsze są to wyższe wolumeny i lepsze ceny (...) każde 10 dolarów na 1000 metrów sześciennych gazu to bardzo dużo pieniędzy" - powiedział Morawiecki dziennikarzom w poniedziałek w drodze do Wilna.

W stolicy Litwy miał zaplanowane spotkania z premierem tego kraju Algirdasem Butkievicziusem i przedstawicielami firm Lit-Pol oraz Orlen-Lietuva.

"Uważam, że zużycie gazu może rosnąć. Dzisiaj zużywamy około 15 mld (metrów sześciennych). Jeżeli będziemy zwiększać zużycie, to warto myśleć o zwiększeniu (mocy) terminala w Świnoujściu do 7,5 (mld metrów sześciennych) i warto, tak jak zostało zapowiedziane, sprawdzić (...) zasadność budowy nowego terminalu. Na pewno bardzo poważnie to rozważymy" - zaznaczył.

Morawiecki ocenił, że stosunki polsko-litewskie są bardzo ważne. "Mam nadzieję, że wymiana handlowa (między Polską a Litwą) jeszcze bardziej się ożywi, bo (Litwa) jest jednym z naszych najbliższych partnerów na podobnym poziomie rozwoju do nas. (...) Chciałbym, żebyśmy podwoili naszą wymianę handlową w ciągu najbliższych ośmiu lat i wierzę głęboko, że mamy tutaj korzyści do zaoferowania sobie wzajemnie" - zaznaczył.

Ważny punkt wizyty to uroczystość otwarcia polsko-litewskiego połączenia energetycznego, tzw. LitPol Link, pozwalającego na transgraniczny przesył energii elektrycznej. Połączenie uważa się za kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Litwy i pozostałych państw bałtyckich.

Projekt mostu energetycznego Polska - Litwa umożliwi nie tylko wymianę energii z krajami bałtyckimi, domknie też tzw. pierścień bałtycki, czyli ciąg połączeń energetycznych wokół Bałtyku. Podniesie więc pewność działania sieci i bezpieczeństwo dostaw, ale da też nowe możliwości handlowe.

Szacowana na 1,8 mld zł inwestycja została uznana przez UE za priorytetową, unijne dofinansowanie wynosi ponad 800 mln zł. Inwestorami połączenia Polska-Litwa są operatorzy systemów przesyłowych obu krajów: PSE i Litgrid.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Morawiecki: Polska i Litwa mogą wspólnie negocjować zakupy LNG

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!