Może ruszać budowa dużego gazociągu za pół miliarda

Może ruszać budowa dużego gazociągu za pół miliarda
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kolejny element Korytarza Gazowego Północ-Południe wkracza w fazę realizacji. 237 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko otrzymał projekt budowy gazociągu Strachocina-Pogórska Wola. W przyszłości rura ta ma się stać elementem środkowoeuropejskiego Korytarza Gazowego.

  • Gazociąg ma mieć prawie 100 km, średnicę 1000 mm i przebiegać przez tereny 13 gmin.
  • Całkowity koszt szacowany jest na 520 mln zł.
  • Zakończenie budowy planowane jest na 2020 r.

Inwestorem jest operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System, który poinformował o podpisaniu umowy na dofinansowanie projektu z Instytutem Nafty i Gazu - Państwowym Instytutem Badawczym. To instytucja wdrażającą POIiŚ w perspektywie 2014-2020.

Jak podkreślił Gaz-System, nowy gazociąg ma stanowić element polskiej części europejskiego korytarza gazowego Północ-Południe, który ma połączyć terminal LNG w Świnoujściu oraz projektowany gazociąg Baltic Pipe z planowanym terminalem LNG w Chorwacji. Według polskiego operatora gazociąg poprawi warunki techniczne i bezpieczeństwo przesyłania gazu w rejonie południowo-wschodniej Polski. Umożliwi też przesył gazu na Podkarpacie oraz na Słowację z wykorzystaniem projektowanego interkonektora Polska-Słowacja, a także w stronę Ukrainy. Gaz będzie mógł też płynąć bezpośrednio z podziemnego magazynu Strachocina w kierunku zachodnim.

Gaz-System ocenia, że budowa gazociągu znacznie zmniejszy koszty pracy polskiego systemu przesyłowego gazu poprzez skrócenie trasy transportu importowanego gazu. Inwestycja ma też sprzyjać rozwojowi rynku gazu w rejonie południowej Polski, szczególnie jeśli chodzi o elektrownie i elektrociepłownie. Parametry poboru gazu z sieci tego typu obiektów powodują znaczące blokowanie przepustowości istniejącego systemu, albo wręcz uniemożliwiają dostawę.

Projekt Strachocina-Podgórska Wola jest kolejną inwestycją w sieć przesyłową gazu, która otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. W perspektywie finansowej 2014-2020 dofinansowanie dostały m.in. projekty budowy gazociągów Lwówek-Odolanów, Zdzieszowice-Wrocław, Czeszów-Kiełczów, Czeszów-Wierzchowice, Hermanowice-Strachocina oraz budowa tłoczni Jeleniów II.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Może ruszać budowa dużego gazociągu za pół miliarda

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!