Naimski: dywersyfikacja dostaw energii może napotkać opór Rosji

Naimski: dywersyfikacja dostaw energii może napotkać opór Rosji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Należy liczyć się z możliwym "oporem w sferze polityczno-dyplomatycznej" Rosji - powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, pytany o to, jak Rosja może reagować na działania Polski ws. dywersyfikacji dostaw energii.

"Musimy być przygotowani na różnego rodzaju działania" ze strony Rosji - ocenił Naimski we wtorek rano w Polskim Radiu 24. "Polskie dążenie do uzyskania niezależności, w szczególności w dziedzinie dostaw energii, jest postrzegane jako konkurencyjne w stosunku do rosyjskiej strategii dominacji w środkowej Europie" - dodał. Według Naimskiego rząd jest na dobrej drodze do tego, "żeby złamać monopol rosyjski w tej dziedzinie w regionie - nie tylko w Polsce".

Pytany o przebieg swojej niedawnej wizyty w Waszyngtonie, związanej z konferencją amerykańskiego think-tanku zajmującego się sprawami międzynarodowymi "Atlantic Council", powiedział, że rozmowy przebiegły pomyślnie. "Miałem okazję spotkać się z osobami zajmującymi się polityką energetyczną, bezpieczeństwem energetycznym w Stanach Zjednoczonych, w Departamencie Energii, Departamencie Stanu, czy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego - można powiedzieć, że wszędzie tam znajdujemy zrozumienie dla naszej strategii różnicowania kierunków dostaw energii do Polski, w szczególności gazu ziemnego" - powiedział.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej wskazał, że rozmowy toczyły się także odnośnie możliwości sprowadzania "skroplonego gazu, który jest produkowany w Stanach Zjednoczonych do Polski, czy szerzej - do Europy". Zdaniem Naimskiego ten projekt "jest perspektywą strategiczną dla Europy, także dla Polski".

W miniony czwartek do gazoportu im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu wpłynął pierwszy statek transportujący ładunek LNG z USA do Polski. Naimski odnosząc się do tego wydarzenia powiedział, że "ta sytuacja spotkała się z na tyle głębokim zainteresowaniem rządu amerykańskiego, że Departament Stanu wydał specjalne oświadczenie w tej sprawie, podkreślając wagę tego symbolicznego, pierwszego transportu, dla transatlantyckich więzi i współpracy w dziedzinie energii".

W piątek premier Beata Szydło i szef duńskiego rządu Lars Lokke Rasmussen podpisali w Kopenhadze memorandum w sprawie gazociągu Baltic Pipe, deklarujące poparcie dla tego projektu oraz wolę współpracy, która powinna doprowadzić do jego pełnej realizacji w 2022 roku. Zdaniem Naimskiego "to da Polsce niezależność, jeżeli chodzi o dostawy gazu".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Naimski: dywersyfikacja dostaw energii może napotkać opór Rosji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!