Negocjacje w sprawie dostaw gazu do terminalu LNG trwają

Negocjacje w sprawie dostaw gazu do terminalu LNG trwają
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Negocjacje z Katarem w sprawie dostaw gazu skroplonego LNG do terminalu w Świnoujściu trwają. Do czasu podpisania umowy, PGNiG wstrzymuje się z udzielaniem informacji.

- Dopóki nie podpiszemy umowy handlowej, dla dobra negocjacji, PGNiG nie wypowiada się na ten temat - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Joanna Zakrzewska.

W listopadzie 2008 r. premier Donald Tusk odwiedził Katar. Jak mówił po rozmowie z emirem Kataru, niewykluczone, że dostawy katarskiego gazu do Polski mogłyby w sytuacji awaryjnej ruszyć nawet przed 2013 r.

Po tej wizycie, wiceprezes PGNiG-u Radosław Dudziński zapewniał, że spółka prowadzi rozmowy z kilkoma dostawcami gazu LNG, i ma "harmonogram zaplanowanych na najbliższe miesiące spotkań". Pytany o datę podpisania umowy na dostawy, podkreślał, że "najważniejszym momentem jest uzyskanie pozwolenia na budowę terminalu i przystąpienie do wyboru wykonawcy".

- Chcielibyśmy, żeby podpisanie umowy nastąpiło właśnie w tym czasie - dodał.

Według piątkowych zapowiedzi w Sejmie wiceministra skarbu Krzysztofa Żuka, terminal odbierający skroplony gaz w Świnoujściu może być gotowy w 2014 r. Faza projektowa inwestycji ma zostać zakończona do maja 2009 r.

- Umożliwi to ubieganie się o pozwolenie na budowę - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System Małgorzata Polkowska.

PGNiG powołało spółkę Polskie LNG w 2007 r. w celu budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu.

W sierpniu 2008 roku rząd określił projekt jako "strategiczny" i zdecydował o objęciu udziałów w Polskim LNG przez należący w 100 proc. do Skarbu Państwa Gaz-System. Pod koniec listopada 2008 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podjęło decyzję o sprzedaży Gaz-Systemowi 100 proc. udziałów w spółce Polskie LNG za 52 mln zł.

Przekazanie udziałów w Polskim LNG Gaz-Systemowi oznacza przejęcie inwestycji przez operatora, natomiast pozostało odpowiedzialne za dostawy skroplonego gazu ziemnego do terminalu w Świnoujściu.

Powstanie terminalu LNG pozwoli na odbieranie w początkowym etapie 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie oraz przyczyni się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju.

Wagę tego projektu w świetle przerwania w ubiegłym tygodniu dostaw gazu z Rosji przez Ukrainę europejskim odbiorcom, w tym Polsce podkreślał m.in. Maciej Woźniak, główny doradca premiera ds. bezpieczeństwa energetycznego.

Zobacz także wcześniejszy materiał wnp.pl: PGNiG finalizuje umowę z Katarem ws. gazu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Negocjacje w sprawie dostaw gazu do terminalu LNG trwają

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!