Niemiecki urząd: wkrótce opinia w sprawie polskiego gazoportu

Niemiecki urząd: wkrótce opinia w sprawie polskiego gazoportu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemiecki urząd ds. rolnictwa i środowiska w Stralsundzie spodziewa się, że jego opinia o wpływie planowanego w Świnoujściu terminalu LNG na środowisko będzie pozytywna dla Polski - zasygnalizował we wtorek przedstawiciel urzędu Helmut Krueger.

Zastrzegł w rozmowie z PAP, że oczekuje jeszcze na dodatkowe dokumenty z polskiej strony, dlatego nie może powiedzieć, kiedy postępowanie zostanie zakończone.

Dopiero po zamknięciu procedury przez niemiecki urząd Komisja Europejska uruchomi 80 mln euro na dofinansowanie inwestycji w Świnoujściu.

Jak powiedział Krueger, większość pytań obie strony wyjaśniły na spotkaniu informacyjnym w Międzyzdrojach 30 sierpnia. Niemcy chcą jeszcze dodatkowych odpowiedzi dotyczących ewentualnych konsekwencji największego możliwego wypadku, do jakiego może dojść w przyszłym gazoporcie. "Można mieć odmienne zdania na temat ilości gazu, jaka w takiej sytuacji może wydostać się na zewnątrz" - powiedział Krueger.

"Strona polska przekaże nam, jak myślę, w najbliższym czasie konkretne techniczne dokumenty. Wówczas dokonamy niezależnej oceny, ile gazu może się uwolnić" w wyniku wypadku - wyjaśnił.

"Należy poczekać na wynik ekspertyzy. Nie jest to jeszcze nic pewnego, ale przypuszczamy, że strona niemiecka nie będzie dotknięta" skutkami inwestycji dla środowiska naturalnego - dodał Krueger.

Jeśli urząd w Stralsundzie wyda taką opinię, postępowanie zostanie zamknięte i nie będzie potrzeby przeprowadzania dodatkowej oceny w sprawie oddziaływania inwestycji na środowisko w aspekcie transgranicznym.

Przedstawiciel urzędu nie chciał komentować doniesień prasy, jakoby wątpliwości strony niemieckiej co do bezpieczeństwa polskiej inwestycji wynikały z tego, iż gazoport będzie konkurencją wobec rosyjsko-niemieckiego Gazociągu Północnego pod Bałtykiem.

"Większość spraw została wyjaśniona. Chcemy jednak mieć pewność, bo też ponosimy odpowiedzialność" - powiedział Krueger. Jak dodał, tak samo dokładnie sprawdzane są inwestycje realizowane w Niemczech.

Spółka Polskie LNG podpisała w połowie lipca umowę z wykonawcą terminalu do odbioru gazu skroplonego w Świnoujściu. Konsorcjum firm z Włoch, Kanady, Francji i Polski ma wybudować terminal za ok. 3 mld zł i oddać go do użytku do końca czerwca 2014 r.

Rozpoczęcie budowy terminalu gazu skroplonego jest planowane we wrześniu. Zdolność przeładunkowa gazoportu w Świnoujściu ma wynosić 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością zwiększenia do 7,5 mld m sześc. LNG rocznie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemiecki urząd: wkrótce opinia w sprawie polskiego gazoportu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!