XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nord Stream 2 ma problem z ekologami w Niemczech

Nord Stream 2 ma problem z ekologami w Niemczech
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemiecka organizacja środowiskowa NABU złożyła wniosek w Wyższym Sądzie Administracyjnym w Greifswaldzie o sądowy nakaz wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2, którego budowa ma się rozpocząć w przyszłym tygodniu - donosi agencja dpa.

W złożonym w trybie pilnym wniosku NABU domaga się, by sąd do 15 maja, a więc planowanego początku budowy, wydał decyzję w sprawie natychmiastowego wstrzymania prac.

"Za pomocą złożonego teraz wniosku chcemy zapobiec sytuacji, w której doszłoby do nieodwracalnych szkód dla obszarów chronionych, zanim sąd w ogóle będzie w stanie sprawdzić wszystkie punkty krytycznego stanowiska NABU" - zaznaczył szef organizacji Leif Miller.

Już 2 lutego NABU złożyła skargę i pilny wniosek przeciw wydanej przez Urząd Górniczy miasta Stralsund zgodzie na budowę morskiego odcinka Nord Stream 2 na wodach terytorialnych Niemiec. Sąd dotychczas nie ustosunkował się do wniosku, argumentując, że nie zakończyła się jeszcze wymiana pism.

Spółka Nord Stream 2 niedawno ogłosiła, że w połowie maja rozpocznie prace budowlane w Zatoce Greifswaldzkiej na wschodnim odcinku niemieckiego wybrzeża. Układanie rur ma się tam rozpocząć w lipcu.

Nord Stream 2, którego długość ma wynieść 1200 km, a moc przesyłowa 55 mld metrów sześc. rocznie, ma biec z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku i być gotowy do końca 2019 roku. Również po 2019 roku Rosja zamierza radykalnie zmniejszyć przesył gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Rząd Niemiec wspiera Nord Stream 2, utrzymując, że jest to projekt biznesowy, a nie polityczny. Polska, Ukraina i kraje bałtyckie mu się sprzeciwiają.

W lobbowanie na rzecz projektu mocno zaangażowany jest były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, który we wrześniu ub.r. został wybrany na szefa rady dyrektorów rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft, a równocześnie jest przewodniczącym komitetu akcjonariuszy spółek Nord Stream i Nord Stream 2.

Projekt Nord Stream 2 jest współfinansowany przez koncerny Uniper, Wintershall, Engie, OMV i Royal Dutch Shell.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nord Stream 2 ma problem z ekologami w Niemczech

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!