Nord Stream 2 ma uzależnić od Rosji całą Unię Europejską

Nord Stream 2 ma uzależnić od Rosji całą Unię Europejską
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gazociągi Nord Stream 1 i 2 to wpływ na politykę energetyczną nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej - ocenił doradca Prezydenta RP Paweł Sałek. Dodał, że inwestycje prowadzone przez stronę niemiecką i rosyjską są dla Polski bardzo niekorzystne.

  • Gazociąg Nord Stream 2 pierwotnie miał być gotowy do końca 2019 roku.
  • Budowa gazociągu może się jednak opóźnić.
  • Zmiany w unijnej dyrektywie gazowej mogą osłabić rosyjską kontrolę nad gazociągiem.

W piątek 8 lutego w Brukseli ma dojść do spotkania ambasadorów państw członkowskich, którzy będą rozmawiać o najnowszej propozycji sprawującej prezydencję w Unii Europejskiej Rumunii; propozycja ta dotyczy nowelizacji unijnej dyrektywy dotyczącej Nord Stream 2. Jak informowali wcześniej unijni dyplomacji, jest ona bliska projektowi KE, który zakłada, że Nord Stream 2 zostanie objęty unijnymi przepisami dotyczącymi gazu. To korzystne rozwiązanie dla tych krajów, które sprzeciwiają się budowie gazociągu, w tym Polski.

Chociaż kilkanaście krajów UE popiera taki kształt przepisów, to jednak kilka, z Niemcami na czele, w ostatnich miesiącach skutecznie blokowało wejście w życie nowych przepisów.

Doradca Prezydenta RP ds. m.in. środowiska Paweł Sałek pytany na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, dlaczego gazociągi Nord Stream są zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego ocenił, że oba gazociągi to wpływ "na cały miks energetyczny i politykę energetyczną nie tylko Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej, ale także całej Unii Europejskiej".

Sałek powiedział, że np. Niemcy są największym orędownikiem budowy Nord Stream 2 - mówiąc, że to "projekt biznesowy, który ma się spinać od strony biznesowej i przynosić korzyści finansowe". Zaznaczył jednak, że i w Niemczech nie wszyscy tak sądzą. Podkreślił, że to projekt o charakterze politycznym, "który ma na celu uzależnienie nie tylko Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, ale także całej UE od tego, by surowiec, który jest dostarczany do wytwarzania energii (...) był z jednego źródła". Jego zdaniem w związku z tym konieczna jest dywersyfikacja dostaw gazu.

Sałek zwrócił uwagę, że inwestycje gazowe, które są prowadzone w głównej mierze przez stronę niemiecką i rosyjską są dla nas bardzo niekorzystne. Powiedział też nasz punt widzenia popierają m.in. Stany Zjednoczone.

Wart 11 mld dolarów Nord Stream 2 jest wspólnym przedsięwzięciem rosyjskiego Gazpromu oraz pięciu zachodnich firm energetycznych: austriackiej OMV, niemieckich BASF-Wintershall i Uniper (wydzielona z E.On), francuskiej Engie i brytyjsko-holenderskiej Royal Dutch Shell. Gazociąg ma prowadzić po dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec, uzupełniając działający już Nord Stream, oddany do użytku w latach 2011-2012.

Zgodnie z obecnym planem Nord Stream 2 ma być gotowy pod koniec 2019 roku, jednak jego budowa może się opóźnić m.in. przez brak zgody na budowę ze strony Danii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nord Stream 2 ma uzależnić od Rosji całą Unię Europejską

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!