Nowela prawa geologicznego i górniczego do podkomisji

Nowela prawa geologicznego i górniczego do podkomisji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sejmowa komisja środowiska skierowała we wtorek do podkomisji projekt noweli Prawa górniczego i geologicznego. Nowe przepisy wprowadzają możliwość przeprowadzenia przetargu na wniosek przedsiębiorcy przy udzielaniu koncesji węglowodorowych.

  • Nowe przepisy wprowadzają nowy rodzaj ubiegania się o koncesje węglowodorowe (np. wydobycie - ropy, gazu, gazu z łupków) w formie "open door".
  • Pozwala ona na przeprowadzenie postępowania przetargowego na wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy.
  • Nowe przepisy będą dawały przewagę tym inwestorom, którzy wprowadzać będą do Polski know-how, czy będą współpracowały z krajowymi jednostkami naukowymi.

Wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek tłumaczył we wtorek, że projekt nowelizacji to "pakiet gospodarczy", który ma ułatwić inwestowanie w Polsce przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów Skarbu Państwa.

Nowe przepisy wprowadzają nowy rodzaj ubiegania się o koncesje węglowodorowe (np. wydobycie - ropy, gazu, gazu z łupków) w formie "open door". Pozwala ona na przeprowadzenie postępowania przetargowego na wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy.

- Inwestor proponuje jakiś obszar, który go interesuje i na ten obszar ogłaszany jest przetarg, bliźniaczo podobny jakie jest ogłaszany na rudy metali. To powinno przyspieszyć inwestycje - dodał wiceminister.

Jędrysek wskazał, że nowe przepisy będą dawały przewagę tym inwestorom, którzy wprowadzać będą do Polski know-how, czy będą współpracowały z krajowymi jednostkami naukowymi.

Nowe prawo ułatwi też możliwość przedłużenia koncesji na wydobycie węgla kamiennego, brunatnego o ile nie będzie się to wiązało ze zmianą obszaru wydobycia, koncesji. W projekcie czytamy, że w przypadku węgla kamiennego taką koncesję będzie można wydłużyć jednokrotnie, gdy przedłużenie koncesji uzasadnione jest racjonalną gospodarką złożem. W przypadku węgla brunatnego będzie podobnie, a złoże będzie można eksploatować maksymalnie jeszcze przez 6 lat.

Takie przedłużenie koncesji, w obu przypadkach, nie będzie wymagało obowiązku uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Projekt noweli rozszerza katalog złóż kopalin objętych własnością górniczą, przysługującą Skarbowi Państwa, o gazy szlachetne i pierwiastki ziem rzadkich. Precyzuje też, iż przepisy dotyczące węglowodorów stosuje się do gazów szlachetnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowela prawa geologicznego i górniczego do podkomisji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!