Paliwo dla Europy

Paliwo dla Europy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dzięki gazoportowi Polska znacząco wzmocniła swoją pozycję przetargową w negocjacjach z dostawcami. Jak nasze plany dywersyfikacji źródeł dostaw gazu wpisują się w europejskie trendy na tym rynku?

W ubiegłym roku kraje Unii Europejskiej zużyły ponad 450 mld m sześc. gazu. Było to o około siedem procent więcej niż w roku 2015. Ten zaś był "lepszy" od roku 2014 o około 4 proc. Jak widać, tendencja jest stała.

Co ciekawe, konsumpcja rosła najszybciej w Grecji, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Czyli (poza Wielką Brytanią) krajach, które jako wielcy odbiorcy gazu nie są raczej kojarzeni.

Warto podkreślić, że obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na gaz, pomimo wielu działań proefektywnościowych. Po prostu gaz jest stosowany w nowych miejscach, rośnie także jego znaczenie jako paliwa, np. w transporcie.

Zwiększone zapotrzebowanie oznacza jednak, że kraje UE w coraz większym stopniu będą uzależnione od importu. Ich zasoby są bowiem stosunkowo małe.

Polska z wydobyciem pokrywającym ponad 27 proc. zapotrzebowania plasuje się wśród kilku zaledwie państw, które mogą się pochwalić aż tak wysokim udziałem własnego paliwa. Co prawda w ubiegłym roku statystycznie aż 27 proc. zużywanego w Europie surowca pochodziło z terenów Unii, należy jednak pamiętać, że średnią zawyża tu Holandia. Eksploatowane od 1963 r. złoże Groningen rocznie dostarcza nawet 60 mld m sześc. gazu, czyli pokrywa aż ponad 13 proc. gazu zużywanego we Wspólnocie.

O tym, skąd Europa zamierza czerpać gaz w następnych dekadach, czytaj w płatnej strefie wnp.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Paliwo dla Europy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!