XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Parlament Europejski o podziale rynku gazu

Parlament Europejski o podziale rynku gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Parlament Europejski zgodził się na łagodny wariant wyodrębnienia przesyłu i produkcji przez przedsiębiorstwa na rynku gazu w UE, czego orędownikami są Niemcy i Francja.

Dyrektywa w wersji przyjętej na sesji w Strasburgu dopuszcza możliwość zachowania własności majątku sieciowego przez zintegrowane przedsiębiorstwa gazowe (takie jak Gaz de France) pod określonymi warunkami. Za takim rozwiązaniem - zarówno na rynku gazu, jak i elektryczności - opowiedzieli się w czerwcu ministrowie ds. energii krajów UE.

Tymczasem miesiąc wcześniej eurodeputowani zagłosowali za obowiązkowym podziałem właścicielskim firm w sektorze elektroenergetycznym, idąc o wiele dalej niż rządy państw członkowskich w liberalizacji unijnego rynku energii elektrycznej.

Dyrektywa w sprawie gazu jest wynikiem porozumienia między eurodeputowanymi a Radą UE, gdzie reprezentowane są kraje członkowskie. Intensywne negocjacje zakończyły się uzgodnieniem zmodyfikowanej propozycji. PE przystał na kompromis, który zakłada możliwość tworzenia "niezależnych operatorów przesyłowych" (ang. ITO).

Ta propozycja, dość podobna do propozycji "trzeciej drogi" przedstawionej przez koalicję ośmiu krajów członkowskich z Francją i Niemcami na czele, dopuszcza utrzymanie własności sieci przesyłowych przez przedsiębiorstwo zintegrowane pionowo, jeśli zarządzanie nimi spoczywa w rękach operatora i jest wzmocnione przez dodatkowe instrumenty gwarantujące niezależność zarządu.

W wersji przyjętej przez PE państwa członkowskie będą miały zatem możliwość wyboru miedzy pełnym rozdziałem właścicielskim a modelem ITO.

W dyskusji o podziale przedsiębiorstw na spółki odpowiadające za przesył i produkcję energii chodzi o wyeliminowanie konfliktu interesów, do którego dochodzi, kiedy firma sprzedaje energię i jednocześnie kontroluje sieci, jak ma to miejsce np. we Francji. Ma też zachęcić do inwestycji i zwiększyć konkurencję na rynku, gwarantując równy dostęp do sieci przesyłowych.

Projekt w wersji zaakceptowanej przez PE utrzymuje wspieraną przez Polskę klauzulę ograniczającą przejmowanie kontroli nad systemami przesyłowymi w UE przez firmy z krajów trzecich, które nie respektują analogicznych zasad liberalizacji rynku. W PE ta tzw. klauzula Gazpromu nie wywoływała sprzeciwu.

Różnica stanowisk między Radą a PE w sprawie dyrektywy o podziale na rynku energii elektrycznej oznacza, że obie instytucje spróbują znaleźć kompromisowe rozwiązanie i eurodeputowani zapewne będą musieli pójść na ustępstwa - tak jak to się stało w przypadku dyrektywy o rynku gazu. Jednak zdaniem eurodeputowanego PO Jerzego Buzka, ostatecznie rozdzielenie własnościowe na rynku energii elektrycznej będzie mocniejsze i dalej idące niż na rynku gazu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Parlament Europejski o podziale rynku gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!