XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pawlak: nie ma zagrożenia dla dostaw gazu do Polski

Pawlak: nie ma zagrożenia dla dostaw gazu do Polski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie ma zagrożenia dla dostaw gazu do Polski - zapewnił w piątek wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak w związku z zapowiedziami Gazpromu, że przerwie dostawy na Białoruś, jeśli ten kraj nie ureguluje swoich zobowiązań za gaz.

Pawlak ma nadzieję, że po doświadczeniach z Ukrainą, gdy zimą 2009 r. Rosja zakręciła kurek, nie dojdzie do fizycznego zakręcenia dostaw gazu.

"Zresztą ilość gazu idącego tranzytem przez Białoruś jest mniejsza niż przez Ukrainę, a poza tym rurociągi tranzytowe są wyłączone z sieci, więc nie ma niebezpieczeństwa przerwania dostaw na Zachód" - podkreślił na konferencji prasowej w Warszawie.

"Gdy rozmawiałem z kolegami z Ukrainy i Białorusi, to mówili, że co pół roku w rozmowach z Rosjanami o gazie wraca ten sam temat" - podkreślił Pawlak.

Gazprom zapowiedział w piątek, że jest gotów zredukować dostawy gazu na Białoruś o 85 proc. począwszy od poniedziałku, od godz. 10 rano (godz. 8 czasu polskiego). W razie ewentualnych ograniczeń Gazprom będzie nadal dostarczał gaz do Europy Zachodniej - zapewnił rzecznik koncernu Siergiej Kuprijanow. W czwartek o takim możliwym ograniczeniu, jeśli Białoruś nie ureguluje długu wobec koncernu, mówił szef Gazpromu Aleksiej Miller.

Rzecznik Gazpromu oznajmił w piątek, że podpisano rozporządzenie sztabu operacyjnego ds. uregulowania sytuacji, a ograniczenie dostaw wymaga pracy technicznej ze strony firmy. Jego zdaniem, ograniczenie dostaw na Białoruś rzędu 85 proc. nie spowoduje komplikacji technicznych.

Moskwa ocenia dług Mińska za gaz na 192 mln dolarów. Twierdzi, że białoruski partner Gazpromu, Biełtransgaz, w 2010 roku systematycznie łamie warunki umowy z 2006 roku. Płaci bowiem za surowiec według stawek z 2009 roku - 150 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Zgodnie z kontraktem w pierwszym kwartale 2010 roku miał płacić 169,22 dolarów, a w drugim - 184,8 dolary.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pawlak: nie ma zagrożenia dla dostaw gazu do Polski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!