XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PE przyjął raport Buzka ws. rynku energii w UE

PE przyjął raport Buzka ws. rynku energii w UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Parlament Europejski przyjął we wtorek nielegislacyjny raport ws. rynku energii, autorstwa polskiego europosła i b. szefa PE Jerzego Buzka. W raporcie postuluje się m.in. o zniesienie powiązania cen gazu z cenami ropy. Taką formułę cenową stosuje Gazprom.

W raporcie europarlament postuluje o jak najszybsze wdrożenie wspólnego rynku energii i liberalizującego go trzeciego pakietu energetycznego. Zdaniem PE, zaowocuje to wzmocnioną konkurencją na unijnym rynku, a tym samym niższymi cenami energii.

- Tańsza energia to większa konkurencyjność unijnej gospodarki, a więc - wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy, ale to także - więcej zaoszczędzonych pieniędzy w naszych portfelach. Szansą na tańszą energię jest zintegrowany i solidarny rynek energii. Jego jak najszybsze wdrożenie, które zapewni nam bezpieczeństwo i korzystanie z naszego bogactwa naturalnego, jakim jest węgiel, to dzisiaj moralny obowiązek rządów wszystkich państw członkowskich - powiedział Jerzy Buzek po głosowaniu na sesji plenarnej w Strasburgu.

- Wspólny unijny rynek energii da swobodę pełnego korzystania ze wszystkich lokalnych źródeł energii - w tym węgla czy gazu łupkowego. A dzięki połączeniu naszych rynków energetycznych sieciami przesyłowymi zyskamy tarczę ochronną przeciw kryzysom gazowo-naftowym oraz pewność, że w naszych domach, firmach i fabrykach nigdy nie zabraknie oświetlenia, ogrzewania czy zasilania. Konsumenci i producenci oczekują przystępnych cen prądu i gazu. Wewnętrzny rynek energii UE odpowie na te wyzwania. Trzeba jednocześnie zadbać o to, aby nasi obywatele mieli realny, przejrzysty wybór między dostawcami energii, podobnie jak na każdym innym rynku towarów i usług - od owoców po samochody - dodał były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

- Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebne są żadne nowe przepisy. Wszystkie przepisy już są - głównie w postaci pakietów energetycznych. Teraz czas na ich pilne wdrażanie. To jednak nie koniec pracy przed państwami członkowskimi, bo nie obędzie się bez solidnych inwestycji. Nawet bowiem, jeśli regulacje tchną we wspólny rynek życie, to ucieleśni go dopiero infrastruktura - przede wszystkim transgraniczne połączenia międzysystemowe - powiedział Jerzy Buzek.

Europarlamentarzyści w raporcie zauważają, że pewne państwa borykają się z wysokimi cenami energii, małym wyborem dostawców i niską jakością usług, dlatego konieczna jest liberalizacja rynku energii. W związku z tym wezwali Komisję Europejską, by podejmowała zdecydowane kroki wobec krajów, które są opóźnione we wdrażaniu przepisów, które liberalizują rynek, głównie przepisów trzeciego pakietu energetycznego.

W raporcie wyrażono też poparcie dla uniezależniania cen gazu od cen ropy. Formułę uzależniającą ceny gazu od cen ropy stosuje w kontraktach rosyjski Gazprom, zwłaszcza względem krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z utrzymania w raporcie Buzka naszych poprawek w sprawie eliminacji niekorzystnych mechanizmów cenowych, indeksacji cen ropy i gazu oraz zapisów dotyczących rygorystycznego przestrzegania zasad demonopolizacji produkcji i tranzytu gazu w Europie. Oba zapisy pomogą nam w negocjacjach z Gazpromem" - skomentował cytowany w informacji prasowej europoseł Konrad Szymański (PiS).

Dodał, że oczekuje presji krajowych regulatorów na rzecz eliminacji mechanizmów cenowych na rynku gazu, opartych o przestarzałe odnoszenie się do cen ropy. "To dziś mechanizm sprzyjający gigantom, którzy nie chcą elastycznego rynku konsumenta gazu" - podkreślił.

W raporcie Buzka zwrócono też uwagę na regulacje cen energii dla konsumentów w krajach członkowskich. Taką regulację stosuje się częściowo także w Polsce. Europosłowie wezwali rządy, by zaprzestały stosowania krajowych limitów cen i regulowanych cen detalicznych "poniżej kosztów", bo to zniekształca konkurencję na rynku.

W przegłosowanym we wtorek dokumencie zwraca się też uwagę na ochronę i informowanie konsumentów oraz na ich zaangażowanie na rzecz wykorzystania lokalnych źródeł energii odnawialnej i inteligentnego oprzyrządowania.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PE przyjął raport Buzka ws. rynku energii w UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!