PE sprzeciwia się budowie gazociągu South Stream

PE sprzeciwia się budowie gazociągu South Stream
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PE ocenił w przyjętej w czwartek rezolucji, że sytuacja na Ukrainie wymaga od rządów gotowości do natychmiastowego nałożenia sankcji gospodarczych na Rosję. Wezwano do podjęcia kroków przeciwko rosyjskim firmom i ich spółkom zależnym, m.in. w sektorze energii.

Parlament Europejski uchwalił w czwartek rezolucję krytykującą naciski Rosji na kraje Partnerstwa Wschodniego i destabilizowanie wschodniej Ukrainy.

PE przypomina w rezolucji o konieczności zachowania przez UE i państwa członkowskie wspólnego stanowiska wobec Rosji. Europosłowie wskazali, że "obecna sytuacja wymaga od rządów zaostrzenia drugiej fazy sankcji i gotowości do wprowadzenia trzeciej fazy sankcji (sankcji ekonomicznych), które muszą być zastosowane natychmiast". Deputowani ponowili też swój apel do Rady UE o szybkie wprowadzenie embarga na broń i technologie podwójnego zastosowania.

Druga faza sankcji to zamrożenie aktywów i sankcje wizowe nakładane na konkretne osoby, w tym przypadku na Rosjan odpowiedzialnych ze destabilizację sytuacji na Ukrainie.

Ponadto w rezolucji zaapelowano o zastosowanie środków "skierowanych przeciwko rosyjskim przedsiębiorstwom i ich filiom, zwłaszcza w sektorze energii, a także środków dotyczących rosyjskich inwestycji i aktywów w UE, jak również o dokonanie przeglądu wszystkich umów z Rosją z myślą o ich ewentualnym zawieszeniu".

Europosłowie wyrazili głębokie zaniepokojenie szybko pogarszającą się sytuacją i rozlewem krwi we wschodniej i południowej Ukrainie; wezwali Rosję do natychmiastowego wycofania poparcia dla używających przemocy separatystów oraz uzbrojonych bojówek, szkolonych i koordynowanych przez rosyjskie siły specjalne, oraz do usunięcia swoich oddziałów ze wschodnich granic Ukrainy - czytamy w komunikacie PE.

PE z zadowoleniem przyjął powściągliwe i wyważone działania, podejmowane dotychczas przez rząd Ukrainy. Przypomniał, że "ukraińskie władze mają pełne prawo do użycia wszelkich niezbędnych środków, co obejmuje prawo do samoobrony, o którym mowa w art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych". Europosłowie przestrzegli Rosję, by nie wykorzystywała "uzasadnionego prawa Ukrainy do obrony nienaruszalności terytorialnej jako pretekstu do inwazji wojskowej na szeroką skalę" - czytamy w rezolucji.

W rezolucji poruszono też temat bezpieczeństwa energetycznego; PE podkreślił pilną potrzebę zdecydowanej wspólnej polityki bezpieczeństwa energetycznego UE, czyli unii energetycznej, by ograniczyć uzależnienie UE od rosyjskiej ropy i gazu. PE jest zdania, że nie należy budować Gazociągu Południowego (South Stream), należy natomiast udostępnić inne źródła dostaw.

Europosłowie wyrazili nadzieję, że spotkanie przedstawicieli UE, USA, Ukrainy i Rosji w Genewie utoruje drogę do dyplomatycznego rozwiązania kryzysu. Zastrzegli, że decyzje o przyszłości Ukrainy mogą być podejmowane wyłącznie przez jej obywateli w procesie demokratycznym. Europarlament zgadza się z pomysłem przeprowadzenia narodowego referendum na Ukrainie na temat jej przyszłego statusu oraz terytorium, co zasugerował pełniący obowiązki prezydent Ołeksandr Turczynow.

PE chce też rozszerzenia specjalnej misji monitorującej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która zbiera informacje o nietypowych działaniach militarnych, akcjach prowokatorskich i sytuacji praw człowieka na Ukrainie. W rezolucji wezwano także misję OBWE, UE oraz obserwatorów z PE do starannej obserwacji wyborów prezydenckich na Ukrainie 25 maja. PE odrzucił wszelką presję z zewnątrz, by je opóźnić. Europosłowie z zadowoleniem też przyjęli zapowiedź Kijowa w sprawie przeprowadzenia wcześniejszych wyborów parlamentarnych.

W rezolucji PE ponownie zaznaczył, że umowy stowarzyszeniowe z Ukrainą i pozostałymi krajami PW nie są ostatecznym celem w ich stosunkach z Unią i zgodnie z Traktatem o UE Gruzja, Mołdawia i Ukraina, podobnie jak wszystkie europejskie państwa, mają możliwość integracji z UE i mogą starać się o przystąpienie do niej.

PE wezwał rządy do podpisania układów o stowarzyszeniu wraz z umowami handlowymi z Mołdawią i Gruzją, co jest planowane na czerwiec. Europarlament zaapelował też o przyznanie tym państwom niezbędnej dodatkowej pomocy finansowej.

PE wyraził zaniepokojenie nawrotem niestabilności w Naddniestrzu. Według europosłów wniosek o uznanie przez Rosję tego separatystycznego regionu Mołdawii jako niepodległego państwa, wystosowany 16 kwietnia 2014 r. przez samozwańcze władze w Tyraspolu, jest krokiem niebezpiecznym i nieodpowiedzialnym. Europosłowie wezwali też do wznowienia w trybie pilnym dialogu w formacie 5+2 oraz do wzmocnienia statusu UE w tych negocjacjach (chodzi o format: Mołdawia, Naddniestrze, OBWE, Rosja, Ukraina, a także UE i USA).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PE sprzeciwia się budowie gazociągu South Stream

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!