PGNiG będzie więcej zarabiać na dystrybucji

PGNiG będzie więcej zarabiać na dystrybucji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Będzie kolejna podwyżka opłat za gaz. Niezależnie od tego, czy wzrosną ceny gazu, w 2009 roku wzrosną ceny jego dystrybucji. Oczekiwania dystrybutorów i regulatora, który ceny zatwierdza, znacznie się różnią.

Ceny dystrybucji gazu ziemnego będą rosły, dyskusyjne jest tempo. Skalę podwyżki trudno oszacować, bo oczekiwania dystrybutorów i regulatora, który ceny zatwierdza, znacznie się różnią - pisze "Gazeta Prawna".

Z przepisów wynika, że spółki dystrybucyjne powinny otrzymywać wynagrodzenie (uwzględniane w cenach dystrybucji gazu) od 100 proc. wartości majątku trwałego netto. W aktualnych cenach dystrybucji gazu uwzględniony jest tylko zwrot z kapitału liczony od 50 proc. wartości. Dystrybucją gazu w Polsce zajmuje się sześć spółek - wszystkie należą do grupy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).

- Naturalne jest, że będziemy występować o taki zwrot, na jaki prawo nam pozwala, czyli ze 100 proc. majątku - mówi Emilia Tomalska, rzecznik Mazowieckiej Spółki Gazownictwa, jednego z dystrybutorów gazu.

Ważność taryf upływa z końcem marca 2009 r. Od kwietnia powinny zacząć obowiązywać nowe ceny dystrybucji. Są one zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) na wniosek firm. Gdyby dystrybutorzy wystąpili z wnioskami zakładającymi zwrot z kapitału liczonego od ich całego majątku trwałego, a regulator przyjął wnioski, to przychody dystrybutorów z grupy PGNiG wzrosłyby o 360 mln zł.

Regulator jednak zapewne nie zgodzi się na jednorazową, wysoką podwyżkę cen dystrybucji.

Analitycy Espirito Santo Investments prognozują, że dwa lata zajmie dojście do etapu, kiedy w cenach dystrybucji będzie uwzględniana wartość całego majątku trwałego dystrybutorów. URE chce to jeszcze bardziej rozłożyć w czasie.

- Nie możemy zignorować prawa, ale możemy ograniczyć dynamikę. Myślę, że wynagrodzenie za majątek trwały dystrybutorów w całości znajdzie odbicie w cenach za pięć lat - mówi Tomasz Kowalak, dyrektor departamentu taryf URE.

Nie można wykluczyć, że między regulatorem i gazownikami rozegra się batalia o uwzględnienie w cenach dystrybucji także wartości majątku obrotowego. Z prawa wynika bowiem, że zwrotem z kapitału uwzględnianym w cenach dystrybucji gazu powinien być też objęty majątek obrotowy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG będzie więcej zarabiać na dystrybucji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!