XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PGNiG: dzięki Baltic Pipe będziemy mieli bezpośredni dostęp do naszych złóż

PGNiG: dzięki Baltic Pipe będziemy mieli bezpośredni dostęp do naszych złóż
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dzięki gazociągowi Baltic Pipe uzyskamy bezpośredni dostęp do naszych złóż na Szelfie Norweskim. Z satysfakcją przyjmujemy decyzję o budowie magistrali - oświadczył w piątek zarząd PGNiG.

  • Inwestorzy gazociągu Baltic Pipe - operator polskiego systemu przesyłu gazu Gaz-System i jego duński odpowiednik Energinet poinformowali w piątek podjęciu ostatecznych decyzji inwestycyjnych o budowie Baltic Pipe.
  • Gazociągiem  od października 2022 r. będzie można sprowadzić rocznie 10 mld m sześc. gazu ziemnego ze złóż na Szelfie Norweskim.
  • To strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duńskie i polskie.

Gazociągiem Baltic Pipe - od października 2022 r. będzie można sprowadzić rocznie 10 mld m sześc. gazu ziemnego ze złóż na Szelfie Norweskim. Łącznie z dostawami poprzez gazoport w Świnoujściu, do Polski będzie mogło trafić 16-17 mld m. sześc. błękitnego paliwa z kierunków innych niż wschodni.

Przeczytaj także: Piotr Naimski: Baltic Pipe realizowany w stu procentach z harmonogramem

Baltic Pipe składa się z pięciu elementów - połączenia systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowy trasy przesyłu gazu przez Danię, budowy tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorskiego gazociągu z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym, oraz z rozbudowy polskiego systemu przesyłowego.

- Zarząd PGNiG SA z satysfakcją przyjął informację o podjęciu decyzji inwestycyjnej w sprawie budowy gazociągu Baltic Pipe. Jest to kluczowa inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju i realizacji Strategii Grupy Kapitałowej PGNiG - napisano w oświadczeniu władz gazowej spółki.

- Budowa Baltic Pipe pozwoli nareszcie sprowadzić do Polski gaz z naszych złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dzięki tej inwestycji uzyskamy bezpośredni dostęp do zasobów, z których od dawna korzystają inne państwa europejskie, co ma zasadnicze znaczenie dla stabilizacji rynku gazu ziemnego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział cytowany w oświadczeniu prezes Piotr Woźniak.

PGNiG poprzez swą spółkę zależną - PGNiG Norway Upstream działa na Norweskim Szelfie Kontynentalnym od 11 lat. Ma udziały w 20 koncesjach, a na dwóch z nich, jako pierwsza firma z Polski, pełni rolę operatora. Zgodnie ze strategią, PGNiG po 2022 roku planuje wydobywać w Norwegii 2,5 mld m sześc. gazu rocznie.

W 2017 roku PGNiG zarezerwowało przepustowość gazociągu Baltic Pipe na okres od 1 października 2022 roku do 30 września 2037 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: PGNiG: dzięki Baltic Pipe będziemy mieli bezpośredni dostęp do naszych złóż

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!