XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PGNiG i PGG sięgają po metan. Na pierwszy cel KWK Ruda Ruch Bielszowice

PGNiG i PGG sięgają po metan. Na pierwszy cel KWK Ruda Ruch Bielszowice
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jest niebezpieczny dla górników, bardzo szkodliwy dla środowiska. Choć całkowicie metanu z polskich kopalń nie da się wyrugować, to coraz bliższy jest dzień, że ogromną jego część uda się zagospodarować. PGNiG i PGG podpisały właśnie umowę w tej sprawie.

  • Podpisana pomiędzy PGGPGNiG umowa dotyczy tzw. przedeksploatacyjnego ujęcia metanu z pokładów wegla kamiennego. Prace będę prowadzone na ternie KWK Ruda Ruch Bielszowice.
  • Ze strony PGNiG umowę podpisali prezes spółki Piotr Woźniak i wiceprezes ds. rozwoju Łukasz Kroplewski. Polską Grupę Górniczą reprezentowali wiceprezesi Piotr Bojarski i Andrzej Paniczek.
  • Prace będą prowadzone na terenie kopalni w obrębie zachodniej części złoża. PGG planuje rozpocząć eksploatacje ścian w tej partii złoża po 2026 roku.

Dlaczego umowa jest ważna?

Metan - wróg górników i środowiska

Wraz ze schodzeniem z wydobyciem coraz głębiej w polskich kopalniach oprócz innych ryzyk rośnie także niebezpieczeństwo wybuchu metanu. Takie wybuchy to zwykle katastrofa. Najgorszym ich efektem może być śmierć pracujących na dole kopalni górników. W przeszłości takie wypadki zdarzały się, a liczba poszkodowanych przekraczała nawet ćwierć setki.

Oczywiście kopalnie z tym walczą. Z jednej strony wdrażane są technologie, które zapobiegają eksplozji. Z drugiej w przypadku pojawienia się tego śmiercionośnego gazu w wyrobiskach górnicy są wycofywani. To zrozumiałe, ale niesie poważne następstwa ekonomiczne. Wstrzymywanie pracy zwiększa koszty, mniejsza jest podaż potrzebnego węgla.

Idealną sytuacją byłoby pozbycie się metanu z kopalń. Jednak nie można tego zrobić "byle jak". Problem bowiem w tym, że w skali 100 lat potencjał cieplarniany metanu jest aż 25-krotnie większy niż dwutlenku węgla!

Wszystko wskazuje, że jego emisja będzie podlegała przepisom systemu EU ETS. To oznacza, że wypuszczanie metanu do atmosfery może stać się bardzo kosztowne. Nie trzeba chyba dodawać, jak byłoby to kosztowne dla polskich kopalń i wątpliwe wydaje się, aby były one w stanie udźwignąć takie nowe zobowiązanie finansowe.

Miliony ukryte w gazie

Jednak ten najprostszy węglowodór nasycony jest zarazem bardzo cenny. Stanowi bowiem główny składnik gazu ziemnego. W przypadku gazu z kopalń metanu w nim jest aż 96-98 proc!

Nic więc dziwnego, że prezes Woźniak mówi, iż warto go po prostu zagospodarować. Skoro jest technologia, która zakończy jego marnotrawienie, to trzeba ją wdrożyć.

A co istotne, zasoby bilansowe metanu w Polsce szacowane są na około 170 mld m sześc. gazu. A to więcej niż w klasycznych złożach gazu ziemnego.

Wartość całego polskiego programu zagospodarowania metanu szacowana jest na 300 mln zł.

W przypadku powodzenia programu zagospodarowania metanu z kopalń w grę wchodzi pozyskiwanie nawet 1-1,5 mld m sześc. gazu rocznie. Dla porównania obecne wydobycie gazu ziemnego w kraju waha się pomiędzy 4 a 4,5 mld m sześc. Tak więc mówimy o zwiększeniu krajowego wydobycia o 25-33 proc! Gra jest warta świeczki. Zwłaszcza, że jeżeli do tego doliczymy wydobycie gazu z własnych złóż PGNiG w Norwegii, może się okazać, że za dekadę PGNiG z krajowych i zagranicznych złóż (także metanu) pozyskuje aż około 40 proc. zużywanego w Polsce gazu ziemnego.

W praktyce oznaczałoby to znaczącą poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: PGNiG i PGG sięgają po metan. Na pierwszy cel KWK Ruda Ruch Bielszowice

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!