PGNiG jedynym inwestorem gazoportu w Świnoujściu

PGNiG jedynym inwestorem gazoportu w  Świnoujściu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza samodzielnie wybudować port gazowy w Świnoujściu i być jego wyłącznym właścicielem

Jak potwierdza na łamach Rzeczpospolitej wiceprezes Tadeusz Zwierzyński odpowiedzialny w PGNiG za projekt budowy terminalu LNG, PGNiG sam wybuduje terminal gazu skroplonego na Wybrzeżu. Spółka PLNG utworzona przez PGNiG do realizacji tego celu będzie więc jedynym inwestorem.

Jego zdaniem ta koncepcja może się zmienić tylko wówczas, gdyby jakaś zagraniczna firma zaoferowała PGNiG dostawy gazu skroplonego do portu lub pomoc w zdobyciu kontraktu na takie dostawy. Ale nawet wtedy nie mogłaby mieć więcej niż kilka procent udziałów.

Trudno się spodziewać, że PGNiG zdoła przekonać partnera, by spełnił taki warunek. Zwykle inwestorzy chcą mieć większe niż 10 proc. udziały w zamian za pomoc w zakontraktowaniu gazu.

Deklaracja wiceprezesa Zwierzyńskiego w praktyce może oznaczać, że polska firma nie zamierza kontynuować rozmów ani z francuskim potentatem Gaz de France, ani z hiszpańskim Repsolem, bo to te dwie firmy wiele miesięcy temu proponowały szefom PGNiG możliwość współpracy przy budowie terminalu gazu skroplonego, zanim jeszcze zapadła decyzja, że powstanie w rejonie Świnoujścia - wyjaśnia "Rz".

Z nieoficjalnych informacji wynika, że GdF zaproponował jeszcze w tym roku rozmowy o partnerstwie, ale nie otrzymał jednoznacznej odpowiedzi.

Szefowie PGNiG tymczasem zabiegają o kontrakt na gaz skroplony. Bez niego terminal będzie stał niewykorzystany, a ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju i zapewnić drogę transportu gazu do Polski, alternatywną wobec dostaw z Rosji. Inwestycja kosztować ma minimum 360 mln euro - przypomnia "Rzeczpospolita".

Minister gospodarki Piotr Woźniak zapowiadał miesiąc temu, że polska firma jeszcze w tym roku będzie mieć umowę z dostawcą gazu skroplonego. Władzom spółki zostały więc tylko trzy miesiące na jej załatwienie, a nie mają żadnego doświadczenia na światowym rynku LNG.

Wiceprezes Zwierzyński twierdzi, że "są szanse, by do końca roku zawrzeć kontrakt". Nie ujawnia listy potencjalnych dostawców, ale chodzi o "producentów LNG ze ścisłej światowej czołówki". Obecnie należą do nich Trynidad i Tobago oraz Katar. Mało realne są dostawy z Algierii, choć minister ds. energii i szefowie Sonatrach - największej firmy w branży tego kraju - kilka miesięcy temu byli w Polsce i rozmawiali o współpracy z PGNiG.

Wiceprezes polskiej firmy twierdzi, że negocjuje kontrakt wieloletni z dostawcami (minimum na dziesięć lat), od 2012 roku począwszy. PGNiG chce kupować po 2,5 mld m sześc. gazu rocznie - takie możliwości odbioru będzie miał bowiem terminal w Świnoujściu. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", na razie spółka wybiera wykonawcę projektu spośród trzech oferentów. Jesienią 2011 roku terminal powinien być już gotowy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!