XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PGNiG ma coraz więcej sprzymierzeńców w skardze dot. Gazpromu

PGNiG ma coraz więcej sprzymierzeńców w skardze dot. Gazpromu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska złożyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wniosek o dołączenie do skargi Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa na ugodę Komisji Europejskiej z Gazpromem. Wcześniej o takim samym kroku zdecydował rząd Litwy. Do skargi dołączyła też działająca w Bułgarii spółka Overgas - sprzedawca i dystrybutor gazu.

28 lutego MSZ złożył do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu wniosek o dopuszczenie Rzeczpospolitej Polskiej do sprawy w charakterze interwenienta.

Z kolei 27 lutego litewski rząd również zdecydował o dołączeniu do skargi PGNiG i poparciu stanowiska polskiej spółki. "Pozytywne rozstrzygnięcie tej sprawy wzmocni nasze stanowisko w sądzie arbitrażowym w Sztokholmie" - oświadczył minister energetyki Litwy Żigimantas Vaicziunas. Litwa szacuje, że monopolistyczne działania Gazpromu przyniosły jej straty w wysokości 1,5 mld euro.

PGNiG w październiku 2018 r. wystąpiło na drogę prawną przeciwko Komisji Europejskiej, zaskarżając do TSUE decyzję KE z maja tego samego roku dotyczącą ugody z Gazpromem w sprawie o nadużywanie przez rosyjski koncern pozycji w Europie Środkowej i Wschodniej. W wyniku ugody Gazprom uniknął kar za swe monopolistyczne praktyki.

PGNiG poinformowało 1 marca, że z zadowoleniem przyjęła decyzje rządów Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Litwy. Jednocześnie spółka podała, że 28 lutego Trybunał Sprawiedliwości UE poinformował ją, iż do skargi na decyzję Komisji Europejskiej, po stronie PGNiG przyłączyła się również spółka Overgas Inc., zajmująca się dystrybucją i sprzedażą gazu na rynku bułgarskim, w której znaczące udziały mają spółki z grupy kapitałowej Gazprom.

Według PGNiG, "poddanie ugody Komisji Europejskiej z Gazpromem pod ocenę TSUE pozwoli Rządom RP i Litwy oraz spółkom PGNiG SA i Overgas Inc. wykazać, że ugoda ta jest nie tylko sprzeczna z prawem UE, ale także umacnia dominującą pozycję Gazprom na regionalnym rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej oraz negatywnie wpływa na funkcjonowanie i konkurencyjność rynku gazu Unii Europejskiej".

W maju 2018 r. KE ostatecznie zatwierdziła ugodę z Gazpromem w sprawie o nadużywanie przez niego pozycji w Europie Środkowej i Wschodniej. Zgodnie z nią rosyjski koncern uniknie kar za monopolistyczne praktyki, ale musi wdrożyć rozwiązania umożliwiające swobodny przepływ gazu po konkurencyjnych cenach na rynkach gazu w Europie Środkowo-Wschodniej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG ma coraz więcej sprzymierzeńców w skardze dot. Gazpromu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!