PGNiG nie stać na gazociąg do Danii i port gazowy

PGNiG nie stać na gazociąg do Danii i port gazowy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spółka może mieć problem z budową i samodzielnym sfinansowaniem portu gazowego w Świnoujściu i rurociągu do Danii. Rezygnacja z tego ostatniego jest możliwa.

Władze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa mogą zrezygnować z jednego z tych projektów, co może wywołać burzę polityczną. Obie inwestycje poprzedni rząd uznał za konieczne do zapewnienia Polsce bezpiecznych dostaw gazu - napisała "Rzeczpospolita".

O konieczności dokonania wyboru mówi w wywiadzie dla ”Rz” nowy szef PGNiG Michał Szubski. Jego zdaniem spółki po prostu nie stać na samodzielną realizację obu projektów, zwłaszcza że planuje jeszcze inne inwestycje - m.in. w wydobycie gazu w kraju i za granicą oraz budowę nowych magazynów i rurociągów na terenie Polski.

Terminal gazu skroplonego w Świnoujściu to koszt ok. 400 mln euro, a gazociągu do Danii - ok. 300 mln euro. Obie te inwestycje powinny być gotowe za cztery lata. Michał Szubski uważa, że gaz skroplony do Polski może dotrzeć w 2012 r. Natomiast dostawy gazu norweskiego rurociągiem z Danii do Niechorza nie są tak pewne. - Nie rozumiem, dlaczego to PGNiG ma ponosić całkowite koszty budowy tego gazociągu, choć jest on korzystny i tak samo ważny dla przyszłości dostaw surowca zarówno do Polski, jak i Danii - mówi prezes spółki. - PGNiG nie będzie go realizować za wszelką cenę.

Według planów rurociąg duńsko-polski ma działać w obu kierunkach i transportować gaz zależnie od potrzeb. To podwyższa koszty jego budowy. Zdaniem Szubskiego konieczne są rozmowy o udziale Duńczyków w budowie. Jeśli nie przyniosą rezultatu, prezes polskiej firmy nie wyklucza budowy innej drogi transportu gazu, choć nie chciał powiedzieć jakiej. - Dostrzegam przynajmniej dwie możliwości, ale zanim nie odbędziemy rozmów z partnerem z Danii, nie będę ich proponował - powiedział "Rz" Michał Szubski.

Szefom PGNiG trudno będzie samodzielnie podjąć decyzję o rezygnacji z budowy połączenia z Danią. I raczej przeprowadzą konsultacje ze specjalnie powołanym przez premiera zespołem ds. bezpieczeństwa energetycznego. Tym bardziej że na pewno odejście od projektu ostro skrytykuje opozycja. Dla poprzedniego rządu kwestia bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji dróg dostaw gazu była jednym z priorytetów. A sposobem na to miał być port gazowy w Świnoujściu i rurociąg do Danii - komentuje "Rzeczpospolita".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!