PGNiG oddało do użytku rozbudowany magazyn gazu w Brzeźnicy

PGNiG oddało do użytku rozbudowany magazyn gazu w Brzeźnicy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

71 mln zł kosztowała rozbudowa magazynu gazu PGNiG w Brzeźnicy na Podkarpaciu. Teraz magazyn będzie mógł pomieścić 100 mln metrów sześciennych błękitnego paliwa, a to przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski.

W czwartek w Brzeźnicy w woj. podkarpackim oddano do użytku rozbudowany podziemny magazyn gazu w Brzeźnicy w powiecie dębickim na Podkarpaciu.

Jak powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak, inwestycja której budowę zaplanowano jeszcze w 2001 roku, jest "znakomita", służy bezpieczeństwu regionalnemu i całemu krajowi. Odnosząc się do kosztów inwestycji, którą w całości pokryła spółka, Woźniak powiedział, że "magazyn to kosztowna inwestycja i nie zwraca się szybko". Jednak, jak podkreślił, w stosunku do średniej europejskiej "koszty są dużo poniżej".

Rozbudowa magazynu w Brzeźnicy trwała dwa lata - od sierpnia 2014 r. W trakcie prac wymienione zostały wszystkie urządzenia technologiczne w funkcjonującym od 30 lat magazynie, zbudowano nowe zaplecze administracyjno-techniczne i wyposażono ośrodek w tłocznię gazu, składającą się z dwóch sprężarek zasilanych silnikami elektrycznymi pracującymi zarówno w czasie zatłaczania, jak i odbioru gazu z magazynu. Dzięki temu zwiększyła się pojemność czynna magazynu z 65 do 100 mln m. sześc gazu ziemnego; zwiększyła się też moc zatłaczania i odbioru gazu - przed rozbudową można było zatłaczać 1,1 mln m sześc gazu na dobę - teraz będzie to 1,44 mln m. sześc. Będzie też można zwiększyć odbiór gazu z magazynu - z 0,93 mln m sześc do 1,44 mln m sześc. na dobę.

Pieniądze na rozbudowę PGNiG wyasygnowało z własnej kieszeni. Przebudowę prowadziły spółka PGNiG Technologie - jako wykonawca prac budowlano-montażowych oraz firma ABB - dostawca agregatów sprężarkowych. Projekt techniczny rozbudowy przygotował Gazoprojekt.

Na terenie województwa podkarpackiego PGNiG eksploatuje trzy podziemne magazyny gazu ziemnego. Poza Brzeźnicą podziemny magazyn Husów w powiecie łańcuckim ma pojemność 500 mln m sześc zaś magazyn w Strachocinie w powiecie sanockim - 360 mln m sześc.

PGNiG ma siedem podziemnych magazynów gazu połączonych systemem przesyłowym. Znajdują się one w województwach podkarpackim, małopolskim, dolnośląskim oraz pomorskim i kujawsko-pomorskim. Ich łączna pojemność wynosi ok. 2,9 mld m. sześc.

Prezes PGNiG w rozmowie z dziennikarzami, odniósł się też do funkcjonującej od dwóch tygodni nowelizacji Prawa energetycznego. Zgodnie z nią wprowadzono obowiązek utrzymywania zapasów gazu przez wszystkie handlujące nim firmy. Szef PGNiG powiedział, że "dla nas to oznacza, że będziemy mogli rozwinąć nową linię biznesową" oraz, że wprowadzone niedawno przepisy powodują , iż spółka działa na rynku "na sprawiedliwych warunkach".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG oddało do użytku rozbudowany magazyn gazu w Brzeźnicy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!