Tusk: dzięki inwestycji PGNiG Polska bezpieczniejsza energetycznie

Tusk: dzięki inwestycji PGNiG Polska bezpieczniejsza energetycznie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kopalnia ropy i gazu w Lubiatowie jest elementem sieci instalacji, zakładów przetwórczych, portów i kopalni, który powinien czynić Polskę coraz bezpieczniejszą, jeśli chodzi o ropę i gaz - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk, który otworzył uroczyście tę kopalnię.

"Tak nowoczesne zakłady jak ta kopalnia ropy i gazu - jedna z najnowocześniejszych w Europie - to bardzo ważne uzupełnienie naszej energetycznej mieszanki, w której mamy do czynienia z surowcami importowanymi, a także coraz częściej surowcami krajowymi" - powiedział.

Premier chce, aby kopalnia stała się symbolem coraz wyraźniejszej samodzielności energetycznej Polski. "Budujemy nowoczesne zakłady mimo poważnych problemów, jakie przeżywa Europa i świat (...). Nie ma lepszego lekarstwa na kryzys i na zwątpienie niż przykłady takie jak tu, w Lubiatowie. Przykłady, że można budować, można przełamywać pesymizm, niewiarę ludzi" - powiedział Tusk.

Wyraził także nadzieję, że polskiej ropy i polskiego gazu będzie wydobywanych coraz więcej. "Będziemy poszukiwali i eksplorowali nasze złoża wszędzie, gdzie będzie to opłacalne" - zapowiedział premier.

PGNiG dokonał odbioru końcowego kopalni już w marcu. Jednak oficjalnego otwarcia kopalni zwanej także LMG (od lokalizacji na terenach trzech miejscowości: Lubiatów-Międzychód-Grotów) nie było, bo przeszkodziła wyjątkowo niesprzyjająca aura.

Inwestycja LMG obejmowała zagospodarowanie gazu ziemnego i ropy naftowej z 14 odwiertów. Wartość inwestycji to 1,7 mld zł brutto. Jej wykonawcą było konsorcjum w składzie: lider konsorcjum PBG SA, Tecnimont KT S.p.a., Thermodesign engineering Ltd.

W ramach inwestycji zagospodarowano odwierty na złożach ropy i gazu, a także wybudowano instalacje przyodwiertowe, rurociągi kopalniane łączące poszczególne odwierty z Ośrodkiem Centralnym LMG oraz rurociągi do terminalu ekspedycyjnego Wierzbno.

Kopalnia i odwierty znajdują się na terenie dwóch gmin - Drezdenko (Lubuskie) i Międzychód (Wielkopolska). Około 70 procent złoża znajduje się w gminie Międzychód. Natomiast kopalnia zlokalizowana jest w gminie Drezdenko.

Udokumentowane zasoby wydobywalne ropy naftowej z tych złóż wynoszą ok. 7,25 mln ton, a gazu ziemnego ok. 7,3 mld m3.

Pierwsze plany mówiły o uruchomieniu wydobycia jeszcze w 2011 roku. Jednak z różnych względów (najczęściej chodziło o względy techniczne i pogodę) uruchomienie kopalni było przesuwane. Ostatecznie w grudniu minionego roku zakład ruszył na większa skalę, choć np. pewne problemy stwarzały ujemne temperatury.

Dzięki uruchomieniu produkcji ropy z kopalni LMG oraz norweskiego złoża Skarv wydobycie surowca przez spółkę podwoi się z obecnych ok. 500 tys. ton do ok. 1,1 mln ton rocznie.

Kopalnia ma tym większe znaczenie, że ubiegły rok zaznaczył się w historii PGNiG lekkim spadkiem wydobycia ropy naftowej, co było związane z brakiem podłączeń nowych złóż i naturalnym spadkiem wydobycia na złożach już eksploatowanych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tusk: dzięki inwestycji PGNiG Polska bezpieczniejsza energetycznie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!